null Tömegessé vált az amerikai kukoricabogár rajzása

Tömegessé vált az amerikai kukoricabogár rajzása

2017. augusztus 1, kedd

A növényvédelmi hálózatban végzett megfigyelések és a rovarcsapdák fogási eredményei alapján az ország egyes területein tömeges méretet öltött az amerikai kukoricabogár (Diabrotica virgifera virgifera) imágók rajzása. A kialakult kártételi veszélyhelyzetben fontos, hogy a gazdálkodók mielőbb végrehajtsák a hathatós védekezést a fertőzéssel sújtott kukoricatermesztő körzetekben. Az állománykezeléssel nemcsak az idei közvetlen károk előzhetők meg, de a jövő évi lárvakártétel is jelentősen mérsékelhető.

A NÉBIH információi szerint az amerikai kukoricabogár intenzív rajzása és kártétele különösen szembetűnő Somogy megye egyes vidékein, a Tolna megyével határos részeken pedig erős biberágás tapasztalható. A kártevő jelenléte észlelhető Fejér megye egész területén, a kukorica- és napraforgótáblákon egyaránt. Zala megyében – az állománykezelések ellenére is – tömeges az imágók repülése, a nővirágzat fertőzöttsége virágonként 10-12 bogár mértékű, így a károkozás is látványos.

A kártevő nagy gazdasági kárt okoz, ezért az idén is tapasztalható kártételi veszélyhelyzetben kiemelten fontos, hogy a gazdálkodók mielőbb végrehajtsák a fertőzött állomány kezelését! A jól időzített, szakszerű állománykezeléssel nemcsak az amerikai kukoricabogár okozta idei közvetlen károk előzhetőek meg, de a jövő évi lárvakártétel is eredményesen csökkenthető. A kártevőről és a védekezési lehetőségekről további hasznos információk olvashatók honlapunkon.

Fotó: Kukoricabogár imágó (Vasas L.)


Friss hírek

2026. június 17, szerda

EU-szinten növekszik az afrikai sertéspestis járványok száma házi sertések és vaddisznók esetében is

Az EFSA legfrissebb éves járványügyi jelentése szerint 2025-ben az Európai Unió egész területén nőtt az afrikai sertéspestis (ASP) járványkitöréseinek száma 2024-hez képest. A házi sertések körében 76%-os, míg a vaddisznók esetében 44%-os növekedést regisztráltak. A betegség 31 év után újra felbukkant Spanyolországban, így a fertőzött tagállamok száma 14-re emelkedett.

Tovább >

2026. június 16, kedd

Megjelent az M1 autópálya déli oldalán az afrikai sertéspestis

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma 2026. június 16-án afrikai sertéspestis (ASP) vírus jelenlétét igazolta két, az M1 autópályától délre eső területen kilőtt vaddisznóban. Az állatokat Tatabánya térségében állománygyérítés során, diagnosztikai célból ejtették el. Ezzel a vírus átlépte a mesterséges határnak számító M1 autópályát.

Tovább >