null Termékvisszahívás – dmBio-diákcsemege

Termékvisszahívás – dmBio-diákcsemege

2016. május 23, hétfő

Az Európai Bizottság gyorsriasztási rendszerén (RASFF) érkezett információk szerint a dm-ben (dm-Drogeriemarkt) kapható, 200 grammos kiszerelésű bio-diákcsemge „Ochratoxin A” penészgomba toxinnal szennyezett.

A RASFF riasztás szerint a megengedettnél magasabb (6,3 µg/kg, a megengedett érték 5,0 µg/kg)  Ochratoxin A értéket mértek bio mazsola, mandula és dió keverékben. A német nagykereskedő értesítette az elosztó központokat, így a dm üzletek polcain a termék már nem található meg.

A terméke adatai

  •  Minőség-megőrzési idő: 2017.02.15.,
  •  LOT szám:  L 160108
  •  Termék neve: dmBio diákcsemege (dm Bio Studenten Futter) 200,0 g

A vásárlókat kérjük, hogy a fenti termékeket ne fogyasszák el.

Az ochratoxinok egyes penészgombák által termelt méreganyagok, melyek közül az ochratoxin A  a legjelentősebb, mely erősen toxikus anyag. Fő támadási pontja a vese, azonban májat, idegrendszert, immunrendszert, és a reproduktív szerveket károsító hatását is igazolták. Állatkísérletek bizonyították azt is, hogy rákkeltő anyag.

A toxin különböző élelmiszerekben, főleg gabonában, gabonatermékekben, hüvelyesekben, kávéban, sörben, szőlőlében, mazsolában, borban, kakaóban, mogyorófélékben, és fűszerekben is előfordulhat. Bár az élelmiszerek előállítása során folyamatosan törekednek arra, hogy csökkentsék az ochratoxinok szintjét, bizonyos mértékű jelenlétük elkerülhetetlennek tekinthető, ezért határértékkel szabályozzák eltűrhető mértékű előfordulásukat. A toxinok ártalmas hatása mindig a szervezetbe összesen bekerülő mennyiség függvénye. Azaz megbetegedéstől csak akkor kell tartani, ha valaki hosszú időn keresztül, rendszeresen fogyaszt határértéket meghaladó ochratoxin tartalmú élelmiszereket.

A kifogásolt termék egyszeri, vagy rövid időszakon keresztül történő fogyasztásától egészségártalom nem valószínűsíthető.

2016. május 23.

Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal
Élelmiszer- és Takarmánybiztonsági Igazgatóság

Kapcsolódó anyagok:
közlemény letölthető formában


Friss hírek

2026. február 9, hétfő

Folytatódik a szakmai munka a CCMAS budapesti ülésénél

2026. március 9-13. között tartja Budapesten a 45. szakmai ülését a FAO/WHO Codex Alimentarius Analitikai és Mintavételi Módszerek Szakbizottsága (CCMAS). A nemzetközi szervezet szabványrendszereinek laboratóriumi kérdéseit összefogó testület 1972 óta Magyarországon ülésezik, valamint az elnöki feladatokat is minden évben magyar szakember látja el. Az idei megbeszélések a Codex Alimentarius hivatalos weboldalán élőben követhetőek.

Tovább >

2026. február 9, hétfő

Új egységes térképen követhetőek az állatjárványok aktualitásai a Nébih portálon

Elindult az új, interaktív térképi rendszer, amely idősoros lekérdezésekkel támogatja az állatjárványügyi események időbeli nyomon követését és elemzését Magyarországon. A felhasználóbarát felület gyors áttekintést nyújt, valamint közérthető módon teszi hozzáférhetővé az adatokat a szakemberek és az érdeklődő lakosság számára.

Tovább >