null Tájékoztatás a dísznövény szaporítóanyag forgalomba hozatalának követelményeiről

Tájékoztatás a dísznövény szaporítóanyag forgalomba hozatalának követelményeiről

2020. szeptember 21, hétfő

A vonatkozó jogszabályok meghatározzák, hogy a dísznövény szaporítóanyagok milyen minőségben, egészségi állapotba, kísérő-okmánnyal és megnevezéssel kerülhetnek forgalomba.

Általános követelmény
Kizárólag a vonatkozó jogszabályok szerinti dísznövény szaporítóanyag hozható forgalomba. Termesztő vagy forgalmazó részére történő értékesítés esetén a szaporítóanyagot szaporítóanyag-kísérő okmánynak kell kísérnie, amelyet a Nébih nyilvántartásában szereplő termesztő/forgalmazó ad ki.


Minőségi követelmények
Az alábbi követelmények minden forgalomba hozott dísznövény szaporítóanyagra vonatkoznak. A jó minőségű szaporítóanyag faj- és fajtaazonos, faj- és fajtatiszta, jó kondíciójú, felhasználásra megfelelő méretű, mentes minden olyan hiányosságtól és mechanikai sérüléstől, amely felhasználását befolyásolhatja. Mentes a 2019/2072/EU bizottsági végrehajtási rendelet (a továbbikaban: Bizottsági rendelet) IV. melléklet D. részében a dísznövények adott szaporítóanyagai tekintetében felsorolt valamennyi károsítótól, illetve a a károsítók mennyisége nem haladhatja meg az itt meghatározott küszöbértéket. A dísznövény szaporítóanyagának legalább vizuális vizsgálat alapján gyakorlatilag mentesnek kell lennie a fenti Bizottsági rendeletben felsorolt károsítóktól eltérő valamennyi olyan károsítótól, amely csökkenti az adott szaporítóanyagok felhasználhatóságát és minőségét, és nem is mutathatja ilyen károsító semmilyen jelét vagy tünetét. A dísznövény szaporítóanyagnak meg kell felelnie továbbá a fenti Bizottsági rendelet  alapján elfogadott végrehajtási jogi aktusokban az uniós zárlati károsítókra, a védett zónás zárlati károsítókra és az uniós vizsgálatköteles nemzárlati károsítókra meghatározott követelményeknek, valamint a 2016/2031/EU Tanácsi rendelet 30. cikk (1) bekezdése alapján elfogadott intézkedéseknek.

. A vetőmagnak megfelelő tisztasággal és csírázóképességgel kell rendelkeznie. 
A hagymás dísznövények szaporítóanyagának 
•    közvetlenül olyan növényállományról kell származnia, amelyet a tenyészidőszak folyamán a növény- és talajvédelmi hatáskörben eljáró kormányhivatal megvizsgált, és kártevőktől, kórokozóktól, valamint a károsítás bármilyen jelétől vagy tünetétől mentesnek talált.
A citrusfélék szaporítóanyagának olyan anyanövényről kell származnia, amelyet 
•    előzőleg a növény- és talajvédelmi hatáskörben eljáró kormányhivatal ellenőrzött és vírusoktól, vírusszerű szervezetektől, illetve betegségektől mentesnek talált, 
•    a szaporítóanyagot a növény- és talajvédelmi hatáskörben eljáró kormányhivatal ellenőrizte és vírusoktól, vírusszerű szervezetektől, illetve betegségektől mentesnek találta az utolsó vegetációs ciklus kezdetétől, valamint
•    oltás esetén vírusra nem fogékony alanyt használtak.


Elkülönítés, jelölés, okmányhasználat
•    A szaporítóanyagot tételenként elkülönítve és jelölve kell tartani a szaporítás, nevelés és a forgalomba hozatal alatt. 
•    A forgalomba hozatalnál a szaporítóanyagot a Rendeletben előírt adattartalommal rendelkező okmánynak kell kísérnie (végfelhasználó felé nem szükséges, de a címkén az alapvető termékinformációkat fel kell tüntetni). Okmányként használható a Nébih által rendszeresített okmány - az úgynevezett Szaporítóanyag-kísérő okmány - amelyet két példányban kell kitölteni (ebből egyet ellenőrzés esetére megtartani), vagy a forgalmazó bármely bizonylata, amely kíséri az árut pl. számla, szállítólevél, kísérő jegyzék stb. A forgalmazó szabadon dönthet, hogy a fentiek közül melyik lesz a szaporítóanyag-kísérő okmánya, de azon a következő adatoknak feltétlenül szerepelnie kell:
• a forgalmazó Nébih nyilvántartási száma, pl.: 122201/DT,  234301/DN,
• „Nébih”,
• „EK minőség”-ezt a szöveget fel kell tüntetni,
• „HU”,
• sorszám (a számla, vagy szállító száma megfelelő, egyébként pedig javasolt egy évente újrakezdett, folyó sorszám adása, pl.: 1/2018, 2/2018, 3/2018…..stb), naptári hét-, vagy tételszám
• a szaporítóanyagokat botanikai névvel kell feltüntetni (pl.: nem muskátli, hanem Pelargonium zonale, vagy Pelargonium peltatum)
• fajta megnevezése, alany megnevezése
• ahol szükséges, növénycsoport megjelölése (pl.: teahibrid rózsa: TH, botanikai tulipánok mix)
• a szaporítóanyag mennyisége (db, g, dkg, kg)
• vetőmag estén a tisztasági és csírázási százalék,
harmadik ország neve (amennyiben a szaporítóanyagot nem EU tagállamban állították elő)

Fajtahasználat szabályai
Dísznövény szaporítóanyagot akkor lehet fajtanévvel forgalomba hozni, ha a fajta
•    növényfajta-oltalom alatt áll,
•    hivatalosan bejegyzett,
•    közismert, vagy
•    részletes leírásával és megnevezésével együtt szerepel egy, a forgalmazó által vezetett listán. A forgalmazó által vezetett listákat lehetőség szerint az elfogadott nemzetközi irányelveknek megfelelően kell elkészíteni. A listát kérésre a növénytermesztési hatóság rendelkezésére kell bocsátani.
Abban az esetben, ha a forgalmazó fajtanév helyett növénycsoport megnevezést használ, az nem lehet összetéveszthető semmilyen más fajta nevével.
Növényfajta oltalom alatt álló fajtát csak a lajstromba bejegyzett, hivatalosan bejegyzett fajtát csak a bejegyzett, közismert fajtát pedig csak a közismert néven szabad forgalomba hozni.
A fajták névhasználatánál a tagállamokban lehetőleg egységes elnevezést kell alkalmazni.

Dísznövény szaporítóanyag: a Törvény és a Rendelet szerint szaporítóanyagnak kell tekinteni a vetőmagot, a vegetatív szaporító alapanyagokat és az ültetési anyagokat
Ültetési anyag: vetőmagból vagy vegetatív szaporító alapanyagból előállított, illetve felnevelt ültetésre szánt növények, beleértve a palántát is.
Növényfajta: növények egy botanikai taxonon belül ismert legalacsonyabb szintű csoportja, amely nemesítői tevékenység eredményeként jött létre
Faj- és fataazonos szaporítóanyag: megjelölésének megfelelő fajtájú (klónú) szaporítóanyag
Faj-és fajtatiszta szaporítóanyag: a tétel vagy a csomagolási egység megjelölésétől eltérő fajú, fajtájú egyedet nem tartalmazó szaporítóanyag 
Jó kondíciójú: a szaporítóanyag életerős, fajtára jellemző alkatú és színű, szövetei megfelelő víztartalmúak, nem száradtak, nem fonnyadtak, nem megnyúltak, a gyökérzet fajtára jellemző- és megfelelő nagyságú és sűrűségű, a hagymás dísznövények nyugalmi állapotúak, nem hajtanak.
Megfelelő tisztaság és csírázóképesség: a fajra, fajtára jellemző, illetve a Rendelet 2. számú mellékletében meghatározott minimális tisztaságot és csírázóképességet eléri.
Tétel: meghatározott számú homogén összetételű és azonos származású árut jelölő szaporítóanyag-mennyiség
Harmadik ország: az Európai Unió tagállamain kívüli bármely ország
Hagymás dísznövények: hagymával, hagymagumóval, gumóval, gyökértörzzsel (rhizómával) szaporítható dísznövények
Közismert fajta: régóta termesztett, a szakirodalomban leírt, élőgyűjteményben hozzáférhető fajta
Törvény:
A növényfajták állami elismeréséről, valamint a szaporítóanyagok előállításáról és forgalomba hozataláról szóló 2003. évi LII. törvény.
Rendelet: A dísznövény szaporítóanyagok forgalomba hozataláról szóló 45/2008 (IV.11.) FVM rendelet

Friss hírek

2025. április 22, kedd

Tanúsító szervezet elismerése

Magyarországon az Öko EK rendelet által előírt ellenőrzési rendszer keretén belül két tanúsító szervezet ellenőrzése alatt tevékenykedhetnek az ökológiai gazdálkodást folytatni kívánó gazdálkodók. A 34/2013. VM rendelet alapján az ökológiai termelés, feldolgozás, forgalmazás ellenőrzési és tanúsítási tevékenység végzésére a NÉBIH jogosult tanúsító szervezetet elismerni.

Tovább >

2025. március 31, hétfő

Közlemény elveszett „zöld könyvekről” (2025.03.31.)

A Veszprém Megyei Kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Osztályának tájékoztatása.

Tovább >