null Szakmai nap a nemes nyár, fűz és akác fajtavizsgálatok hazai és európai tapasztalatairól

Szakmai nap a nemes nyár, fűz és akác fajtavizsgálatok hazai és európai tapasztalatairól

2017. szeptember 29, péntek

„Tapasztalatok a hazai és európai nemes nyár, akác és fűz fajtavizsgálatokban” címmel rendezett szakmai napot a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) szeptember 27-én. Az eseményt a „125 éves a növényfajtakísérlet” című jubileumi programsorozat részeként rendezte meg a hivatal. Az összejövetel középpontjában a Monorierdői Fajtakitermesztő Állomáson mintegy 20 éve elkezdett erdészeti fajtavizsgálatok eredményei álltak.

Nagyszámú magyar nemesítő, fajtafenntartó, valamint erdőgazdaság és magán erdőgazdálkodó kísérte figyelemmel a NÉBIH szeptember 27-én, Monorierdőn megrendezett szakmai napját. A tanácskozás és fajtabemutató középpontjában ezúttal az erdészeti jelentőségű nemes nyár, fűz és akác fajtavizsgálatok hazai, illetve európai tapasztalatai álltak.

Az esemény résztvevőit Ugron Ákos Gábor, a Földművelésügyi Minisztérium állami földekért felelős helyettes államtitkára köszöntötte, aki megnyitó beszédében hangsúlyozta: „A megváltozott környezeti feltételek mellett az erdőgazdálkodás és a természetvédelem céljainak összehangolása a génmegőrzés és a növénynemesítés tekintetében fontos szakmai feladat.”

A szakmai nap helyszínéül választott Monorierdői Fajtakitermesztő Állomás mintegy két évtizede az erdészeti fajtakísérletezés központja hazánkban. A program résztvevői ez alkalommal a mezőgazdaságilag gazdaságosan már nem hasznosítható, csaknem 27 ha nagyságú területen végzett génmegőrzési, DUS vizsgálati, kisparcellás fajtakiválasztó és üzemi fajtakísérleti vizsgálatok munkájába tekinthettek bele.

A rendezvényről és a szakmai nap tapasztalatainak összegzéséről a NÉBIH honlapján olvashatnak.

Letölthető anyagok:
Képek letölthető formátumban



Friss hírek

2025. június 17, kedd

Elkészült az EU Riasztási és Együttműködési Hálózatának 2024-es összefoglalója

Az Európai Unió Riasztási és Együttműködési Hálózata (ACN) 2024-ben 9400-nál is több bejelentést rögzített élelmiszerbiztonsági, állat- és növényegészségügyi témákban. A legtöbb ügy a RASFF rendszeren keresztül érkezett, melyek többsége az élelmiszerbiztonságot érintette. Az ACN hálózat célja, hogy a tagállamok között biztosítsa a gyors és hatékony együttműködést, ezáltal segítve a fogyasztók biztonságát fenyegető problémák mihamarabbi kezelését.

Tovább >

2025. június 17, kedd

EU Riasztási és Együttműködési Hálózat – 2024-es évösszefoglaló

A Riasztási és Együttműködési Hálózat (ACN) 2024-es évre vonatkozó beszámolója alapján a tavalyi évben több mint 9400 bejelentést rögzítettek a tagállamok. Változatlanul a RASFF rendszer értesítéseinek száma a legmagasabb. A 2024-ben közzétett mintegy 5300 élelmiszerbiztonsági bejelentés 91%-a kötődött élelmiszerekhez. A Magyarországot is érintő 309 RASFF-ügy nagy része baromfihúshoz és abból készült termékekhez, zöldségekhez és gyümölcsökhöz, valamint gabonatermékekhez és pékárukhoz kapcsolódott. 38 esetben volt kifogás hazai gyártású termékkel szemben, a magyar hatóságok pedig kockázatos élelmiszerek kapcsán 63 ügyet indítottak. Az Európai Bizottság a tavalyi évben két új riasztási rendszerrel bővítette a hálózatot: lehetőség nyílt a kedvtelésből tartott állatokat érintő szabálytalanságok, valamint a gazdasági haszonállatok jóllétéhez kapcsolódó ügyek bejelentésére is. A kedvtelésből tartott állatok ügyében Magyarországot 2024-ben 24 ügy érintette, a haszonállatok kapcsán hazánkat érintően mindössze 1 jelzés érkezett.

Tovább >