null Szakmai nap a nemes nyár, fűz és akác fajtavizsgálatok hazai és európai tapasztalatairól

Szakmai nap a nemes nyár, fűz és akác fajtavizsgálatok hazai és európai tapasztalatairól

2017. szeptember 29, péntek

„Tapasztalatok a hazai és európai nemes nyár, akác és fűz fajtavizsgálatokban” címmel rendezett szakmai napot a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) szeptember 27-én. Az eseményt a „125 éves a növényfajtakísérlet” című jubileumi programsorozat részeként rendezte meg a hivatal. Az összejövetel középpontjában a Monorierdői Fajtakitermesztő Állomáson mintegy 20 éve elkezdett erdészeti fajtavizsgálatok eredményei álltak.

Nagyszámú magyar nemesítő, fajtafenntartó, valamint erdőgazdaság és magán erdőgazdálkodó kísérte figyelemmel a NÉBIH szeptember 27-én, Monorierdőn megrendezett szakmai napját. A tanácskozás és fajtabemutató középpontjában ezúttal az erdészeti jelentőségű nemes nyár, fűz és akác fajtavizsgálatok hazai, illetve európai tapasztalatai álltak.

Az esemény résztvevőit Ugron Ákos Gábor, a Földművelésügyi Minisztérium állami földekért felelős helyettes államtitkára köszöntötte, aki megnyitó beszédében hangsúlyozta: „A megváltozott környezeti feltételek mellett az erdőgazdálkodás és a természetvédelem céljainak összehangolása a génmegőrzés és a növénynemesítés tekintetében fontos szakmai feladat.”

A szakmai nap helyszínéül választott Monorierdői Fajtakitermesztő Állomás mintegy két évtizede az erdészeti fajtakísérletezés központja hazánkban. A program résztvevői ez alkalommal a mezőgazdaságilag gazdaságosan már nem hasznosítható, csaknem 27 ha nagyságú területen végzett génmegőrzési, DUS vizsgálati, kisparcellás fajtakiválasztó és üzemi fajtakísérleti vizsgálatok munkájába tekinthettek bele.

A rendezvényről és a szakmai nap tapasztalatainak összegzéséről a NÉBIH honlapján olvashatnak.

Letölthető anyagok:
Képek letölthető formátumban



Friss hírek

2025. április 18, péntek

A Nébih ismét felhívja az állattartók figyelmét a saját felelősségükre a ragadós száj- és körömfájás elleni védekezésben

Magyarországon eddig öt szarvasmarha telepen azonosítottunk ragadós száj- és körömfájás vírussal fertőzött állatokat. A ragályos vírus rendkívül könnyen terjed, ha egy állattelepen nem tartják be az óvintézkedéseket! Az állategészségügyi hatóság ezért ismét nyomatékosan felhívja az állattartók figyelmét a saját felelősségükre a védekezésben! A vírus ellen csak úgy tudunk védekezni, ha az állattartók rendkívül felelősen betartják a szabályokat, az óvintézkedéseket, és nem veszik félvállról a saját állataik védelmét. Ahol fertőzött állatot találunk, ott az egész állatállományt fel kell számolni. A kontaktszabályok be nem tartása pedig más állattelepeket is veszélybe sodor.

Tovább >

2025. április 17, csütörtök

Újra megjelent a madárinfluenza Hajdú-Bihar vármegyében

Madárinfluenza vírus jelenlétét mutatta ki Hajdú-Bihar vármegyében a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma. Az érintett állomány felszámolása és a járványügyi nyomozás folyamatban van. A Nébih felhívja a figyelmet, hogy a madárinfluenzával jelenleg nem érintett területeken is megjelenhet vagy újra megjelenhet a betegség, ezért fokozottan figyeljenek állományukra.

Tovább >