null Szacharin: emeltek a biztonsági küszöbértéken

Szacharin: emeltek a biztonsági küszöbértéken

2024. november 20, szerda

Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság nemrég kiadott tudományos jelentésében arra a következtetésre jutott, hogy a szacharin emberi fogyasztása biztonságos, ezért megemelte a megengedhető napi beviteli értéket (ADI), mely 5 helyett most már 9 mg/testtömeg kilogramm.

A tudományos jelentés következtetései alapján most megemelt megengedhető napi bevitel, vagyis az ADI az egész életen át naponta fogyasztható anyag biztonságos mennyiségét tükrözi, ebben az esetben a szacharin és annak nátrium-, kalcium- és káliumsóit (E 954) foglalja magában.

A korábbi ADI-t 1995-ben határozták meg a hólyagdaganatok ‒ patkánykísérletekben megfigyelt ‒ megnövekedett előfordulása alapján. Jelenleg azonban tudományos egyetértés van azzal kapcsolatban, hogy ezek a daganatok hím patkányokra specifikusak, és nem relevánsak az emberek esetében. 
Az EFSA szakértői a rendelkezésre álló adatok alapján arra a következtetésre jutottak, hogy a szacharin nem okoz DNS-károsodást, és nem valószínű, hogy fogyasztása az embereknél összefüggésbe hozható a rák kockázatával. Ezenkívül a fogyasztók expozíciója az újonnan meghatározott ADI alatt van, vagyis nem tekinthető egészségügyi kockázatnak.

A szacharin a 60-as, 70-es években vált népszerűvé cukorhelyettesítőként, de már több mint 100 éve használják ételek és italok édesítésére.  A szacharin sóit azért használják, mert jobban oldódnak vízben, ez megkönnyíti az ételekhez és italokhoz való hozzáadását, és édesebbé teheti őket. Mint minden élelmiszer-adalékanyagot, a szacharint és sóit is kötelező feltüntetni az élelmiszerek címkéin, ezzel megkönnyítve a fogyasztók tudatos döntéshozatalát.
https://www.efsa.europa.eu/en/news/saccharin-safety-threshold-increased 
 


Friss hírek

2026. június 12, péntek

Az eddigieknél is intenzívebb vaddisznóállomány-csökkentés indul az ASP megfékezésére

Az afrikai sertéspestis (ASP) házisertés-állományban történt megjelenése miatt az országos főállatorvos rendkívüli vaddisznóállomány-csökkentési intézkedéseket rendelt el a járvány további terjedésének megakadályozása és a hazai sertéságazat védelme érdekében. A beavatkozások Pest, Komárom-Esztergom és Fejér vármegyékben az M1–M3 autópályák menti 10 kilométeres sávban, valamint Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében, a Vállaj térségében elrendelt megfigyelési körzet területén, az érintett vadgazdálkodási egységekben valósulnak meg. Az intézkedések a vaddisznóállomány csökkentésére, területenként meghatározott állománysűrűségi célértékek elérésére és fenntartására, valamint a teljesítés fokozott ellenőrzésére irányulnak.

Tovább >

2026. június 11, csütörtök

Péntektől több vármegyében is megszűnik a tűzgyújtási tilalom

Az elmúlt 24 órában lehullott csapadék hatására több területen mérséklődött a tűzveszély, ezért 2026. június 12-től Budapesten és további 10 vármegyében feloldják a tűzgyújtási tilalmat. Hat vármegyében ugyanakkor a korlátozás továbbra is érvényben marad.

Tovább >