null Óvatosan, penészes sütemény kerülhetett forgalomba!

Óvatosan, penészes sütemény kerülhetett forgalomba!

2016. szeptember 20, kedd

Penészes aprósütemények miatt riasztotta az Európai Unió gyorsvészjelző (RASFF) rendszerét a svájci hatóság. A különböző ízesítésű, olasz jellegű „Pasticceria” teasüteményekből Magyarországra is szállítottak. A termékeket 1,0 és 4,0 kg közötti dobozos kiszerelésben, vagy kimért élelmiszerként hozták forgalomba.

A sütemény az Egyesült Királyságból származik, a csomagolásán Tentazioni márkajelzés szerepel. A termék magyarországi beszállítójával szemben a hatóság azonnali vizsgálatot rendelt el.

Mivel a bejelentésben megadott tételek azonosítói jelenleg nem ismertek, a NÉBIH arra kéri a lakosságot, hogy aki rendelkezik a fenti előállítású termékkel, fogyasztás előtt ellenőrizze a csomagolást és győződjön meg a sütemény épségéről. Kimért élelmiszert csak tiszta, rendezett körülményeket biztosító üzletben vásároljanak és a termék eredeti csomagolásán található információkról kérdezzék meg az eladókat.

Bizonyos penészgombák mérgező anyagokat termelhetnek, amelyeket mikotoxinoknak nevezünk. Ezek kis mennyiségben is ártalmasak lehetnek, mivel hatásuk a szervezetben összegződhet, hosszú távon máj- és vesekárosodáshoz vezethet. Egyes mikotoxinoknak daganatkeltő hatása is van. A penészedés a romlás jele, a romlott élelmiszer ártalmas az egészségre.

Ha penészes élelmiszert talál a konyhában:

  • Ne ízlelgesse, ne szagolgassa, hanem azonnal dobja ki!
  • Ha az élelmiszert teljesen beborítja a penész, zacskóban lezárva dobja ki!
  • Tisztítsa meg és a háztartásban használatos készítménnyel fertőtlenítse a helyet, ahol a penészes élelmiszert tárolta!
  • Ellenőrizze a penészes élelmiszer közelében lévő termékeket, hogy nem fertőződtek-e!


Friss hírek

2025. június 17, kedd

Elkészült az EU Riasztási és Együttműködési Hálózatának 2024-es összefoglalója

Az Európai Unió Riasztási és Együttműködési Hálózata (ACN) 2024-ben 9400-nál is több bejelentést rögzített élelmiszerbiztonsági, állat- és növényegészségügyi témákban. A legtöbb ügy a RASFF rendszeren keresztül érkezett, melyek többsége az élelmiszerbiztonságot érintette. Az ACN hálózat célja, hogy a tagállamok között biztosítsa a gyors és hatékony együttműködést, ezáltal segítve a fogyasztók biztonságát fenyegető problémák mihamarabbi kezelését.

Tovább >

2025. június 17, kedd

EU Riasztási és Együttműködési Hálózat – 2024-es évösszefoglaló

A Riasztási és Együttműködési Hálózat (ACN) 2024-es évre vonatkozó beszámolója alapján a tavalyi évben több mint 9400 bejelentést rögzítettek a tagállamok. Változatlanul a RASFF rendszer értesítéseinek száma a legmagasabb. A 2024-ben közzétett mintegy 5300 élelmiszerbiztonsági bejelentés 91%-a kötődött élelmiszerekhez. A Magyarországot is érintő 309 RASFF-ügy nagy része baromfihúshoz és abból készült termékekhez, zöldségekhez és gyümölcsökhöz, valamint gabonatermékekhez és pékárukhoz kapcsolódott. 38 esetben volt kifogás hazai gyártású termékkel szemben, a magyar hatóságok pedig kockázatos élelmiszerek kapcsán 63 ügyet indítottak. Az Európai Bizottság a tavalyi évben két új riasztási rendszerrel bővítette a hálózatot: lehetőség nyílt a kedvtelésből tartott állatokat érintő szabálytalanságok, valamint a gazdasági haszonállatok jóllétéhez kapcsolódó ügyek bejelentésére is. A kedvtelésből tartott állatok ügyében Magyarországot 2024-ben 24 ügy érintette, a haszonállatok kapcsán hazánkat érintően mindössze 1 jelzés érkezett.

Tovább >