null Nyilvános párbeszéd a biszfenol A toxicitás-értékeléséhez

Nyilvános párbeszéd a biszfenol A toxicitás-értékeléséhez

2017. július 4, kedd

Első alkalommal kezdeményez nyilvános párbeszédet az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) a biszfenol A (BpA) toxicitás-értékelésének 2018-ban esedékes elvégzése előtt. A téma iránt érdeklődő szakemberek szeptember 3-ig tehetik meg hozzászólásaikat az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság e célra kialakított online felületén. A hozzászólók a szeptember 14-én Brüsszelben megrendezendő konzultáción személyesen is megvitathatják kérdéseiket és javaslataikat a vegyipari termékkel kapcsolatosan.

A biszfenol A vagy BpA az egyik legnagyobb mennyiségben gyártott vegyipari termék, melyet polikarbonát műanyagok és epoxigyanták előállításához használnak fel. Az évente világszerte 2,7 millió tonna volumenben készített anyaggal nagyfokú hő- és törésállósága okán az élet számos területén találkozhatunk, így például műszaki cikkek (mobiltelefonok, számítógépek, konyhai eszközök) burkolataként, autóalkatrészként, szemüveglencseként vagy fogtömésként is felhasználják.

A kemikáliát palackok, cumisüvegek, konzervek és más csomagolóanyagok révén az élelmiszeriparban is gyakran alkalmazzák, emiatt is tűzte napirendjére az EFSA a termék toxicitásának széleskörű vizsgálatát.

A párbeszéd további részleteiről a NÉBIH EFSA Focal Point aloldalán olvashatnak.


Friss hírek

2026. január 21, szerda

Kabalatervező pályázatot hirdet a Nébih 10 éves Maradék nélkül programja

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) Maradék nélkül programja országos Kabalatervező pályázatot hirdet gyermekek és felnőttek számára a program megalapításának 10. évfordulója alkalmából. A cél, hogy egy olyan szerethető és könnyen felismerhető kabalafigura szülessen, amelynek segítségével még eredményesebbé válhat az élelmiszerpazarlás megelőzését célzó szemléletformálás. A Maradék nélkül program meghatározó elemének szánt figurára március 22-ig várja a javaslatokat a hivatal.

Tovább >

2026. január 20, kedd

2026-tól bővül az antibiotikum-adatgyűjtés, már az akvakultúrák esetében is kötelező a jelentés

Magyarországon is folyamatosan bővül az állatgyógyászati célra felhasznált antibiotikumok adatgyűjtése az uniós jogszabályoknak megfelelően. A Nébih tájékoztatja az érintetteket, hogy az újonnan bevont állatfajok esetében az első jelentést a 2026 januári antibiotikum kezelésekről 2026. február 15-ig kell benyújtani. 2027-ben újabb állatfajok a halak, lovak, nyulak, kiskérődzők és víziszárnyasok is bekerülnek a kötelező, uniós adatszolgáltatási körbe a 2026. évben gyűjtött adatokkal.

Tovább >