null Nyilvános konzultáció a glifozát tudományos értékelésének jelentéstervezetéről

Nyilvános konzultáció a glifozát tudományos értékelésének jelentéstervezetéről

2021. szeptember 27, hétfő

Az EFSA és az Európai Vegyianyag-ügynökség (ECHA) párhuzamos konzultációt kezdett a glifozát tudományos értékelésének jelentéstervezetéről. A konzultációk 60 napig tartanak.

Mint azt korábban írtuk, elérkezett a glifozát hatóanyag európai uniós státuszának megújításáról szóló értékelő jelentés nyilvános konzultációja.
Az érdeklődőknek két hónap áll rendelkezésükre, hogy szakmai észrevételt tegyenek a mintegy 11 ezer oldalas tervezettel kapcsolatban, amit a Franciaország, Magyarország, Hollandia és Svédország nemzeti illetékes hatóságaiból álló Glyphosate Assessment Group (AGG) készített.
A konzultáció után mindkét hivatal összegyűjti a saját folyamata szempontjából releváns, szakmai megjegyzéseket. 
A glifozát uniós szinten egységes veszélyességi besorolással rendelkezik, amely szerint súlyos szemkárosodást okoz, és hosszan tartó hatást gyakorol a vízi élővilágra. Az ECHA szakemberei a 2017-es értékelésükben a csírasejt-mutagén, karcinogenitási vagy reprodukciós toxicitási besorolást nem tekintették indokoltnak. Az AGG tudományos értékelése jelen formájában nem javasolja a meglévő osztályozás megváltoztatását. Az ECHA szakmai bizottsága a javaslat figyelembevételével hozza meg a CLP rendelet (1272/2008 EK rendelet) szerinti besorolással kapcsolatos álláspontját.
Minderről bővebben: https://www.efsa.europa.eu/en/news/glyphosate-efsa-and-echa-launch-consultations
Az EFSA konzultáció linkje: https://connect.efsa.europa.eu/RM/s/publicconsultation2/a0l1v00000E7RMa/pc0086
Az ECHA link:
https://echa.europa.eu/hu/harmonised-classification-and-labelling-consultation/-/substance-rev/66802/term


Friss hírek

2025. április 20, vasárnap

Új elemekkel bővült a kereskedelmi célú álltartó telepekre belépők kötelező nyilvántartása

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) felhívja a figyelmet, hogy 2025. április 20-tól Magyarország egész területén valamennyi kereskedelmi célú állattartó telepen kibővített adattartalmú látogatási naplót kell vezetni. A dokumentumban a telep területére be- és kilépő személyeket, továbbá a gépjárműforgalmat teljes körűen kell rögzíteni. A cél az állattenyésztést fenyegető állatjárványok továbbterjedésének megállítása.

Tovább >

2025. április 18, péntek

A Nébih ismét felhívja az állattartók figyelmét a saját felelősségükre a ragadós száj- és körömfájás elleni védekezésben

Magyarországon eddig öt szarvasmarha telepen azonosítottunk ragadós száj- és körömfájás vírussal fertőzött állatokat. A ragályos vírus rendkívül könnyen terjed, ha egy állattelepen nem tartják be az óvintézkedéseket! Az állategészségügyi hatóság ezért ismét nyomatékosan felhívja az állattartók figyelmét a saját felelősségükre a védekezésben! A vírus ellen csak úgy tudunk védekezni, ha az állattartók rendkívül felelősen betartják a szabályokat, az óvintézkedéseket, és nem veszik félvállról a saját állataik védelmét. Ahol fertőzött állatot találunk, ott az egész állatállományt fel kell számolni. A kontaktszabályok be nem tartása pedig más állattelepeket is veszélybe sodor.

Tovább >