null #NoBirdFlu: madárinfluenzával kapcsolatos új eszköztár érhető el

#NoBirdFlu: madárinfluenzával kapcsolatos új eszköztár érhető el

2025. szeptember 16, kedd

A mezőgazdasági termelőket és gazdaságokban dolgozókat segíti a madárinfluenza elleni védekezésben az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) és az Európai Bizottság által közösen kiadott új kommunikációs eszköztár.

Európában a madárinfluenza-események jellemzően a téli hónapokban emelkednek, mivel a vándormadarak a kontinensen keresztül utaznak és csoportosulnak, így a proaktív intézkedések döntő fontosságúak annak megakadályozásában, hogy a vírus bejusson vagy elterjedjen a gazdaságokban. A gazdasággal kapcsolatban álló minden egyén – legyen munkavállaló, beszállító vagy látogató – szerepet játszik a baromfik biztonságának megőrzésében.

A #NoBirdFlu eszköztár célja, hogy felhívja a figyelmet az egyszerű biológiai védelmi lépések alkalmazásának fontosságára, különösen a kis- és közepes méretű gazdaságokban. Ezen intézkedések elfogadásával a mezőgazdasági termelők hozzájárulnak az állatok és a közegészség védelméhez, az élelmiszer-termelés stabilitásának biztosításához és a kereskedelmi zavarok minimalizálásához.
Az eszköztár számos, az EU valamennyi nyelvére lefordított kommunikációs anyagot tartalmaz, amelyek segítik a mezőgazdasági termelőket a madárinfluenza gazdaságaikba való behurcolásának és ottani elterjedésének megelőzésében.

Az eszköztárban megtalálható:

  • Részletes infografika, amely útmutatást nyújt a higiéniáról, a védőeszközökről és a mozgás ellenőrzéséről a mezőgazdasági termelők, az állatok, az eszközök, a munkavállalók és a látogatók számára. 
  • Plakátok, amelyek vizuális emlékeztetőket tartalmaznak a napi rutinba integrálandó kulcsfontosságú intézkedésekről.
  • Használatra kész tartalmak (matricák, bejegyzések) a közösségi média számára, az érdeklődő közösségek eléréséhez.

#NoBirdFlu: https://www.efsa.europa.eu/en/no-bird-flu#resources-to-share 
#NoBirdFlu magyar nyelvű anyagok: https://www.efsa.europa.eu/hu/no-bird-flu
 


Friss hírek

2026. június 13, szombat

Vasárnaptól Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében megszűnik a tűzgyújtási tilalom

Az elmúlt napon lehullott csapadék Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében mérsékelte a tűzveszélyt, ezért a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság egyetértésével 2026. június 14-től ebben a vármegyében feloldja a tűzgyújtási tilalmat. A korlátozás azonban öt vármegyében továbbra is érvényben marad.

Tovább >

2026. június 12, péntek

Az eddigieknél is intenzívebb vaddisznóállomány-csökkentés indul az ASP megfékezésére

Az afrikai sertéspestis (ASP) házisertés-állományban történt megjelenése miatt az országos főállatorvos rendkívüli vaddisznóállomány-csökkentési intézkedéseket rendelt el a járvány további terjedésének megakadályozása és a hazai sertéságazat védelme érdekében. A beavatkozások Pest, Komárom-Esztergom és Fejér vármegyékben az M1–M3 autópályák menti 10 kilométeres sávban, valamint Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében, a Vállaj térségében elrendelt megfigyelési körzet területén, az érintett vadgazdálkodási egységekben valósulnak meg. Az intézkedések a vaddisznóállomány csökkentésére, területenként meghatározott állománysűrűségi célértékek elérésére és fenntartására, valamint a teljesítés fokozott ellenőrzésére irányulnak.

Tovább >