null Nincs új kéknyelv kitörés Magyarországon

Nincs új kéknyelv kitörés Magyarországon

2015. május 19, kedd

A sajtóban tévesen megjelent hírekkel ellentétben a 2015-ben is folyamatosan zajló vizsgálatok még nem mutatták ki a kéknyelv-betegség vírusát Magyarországon. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) felhívja a gazdálkodók és állattartók figyelmét, hogy a vektormentes időszak 2015. április 20-ával véget ért, ezért a hatóság továbbra is kéri a szarvasmarhát, juhot vagy kecskét tartó gazdákat, hogy fokozottan figyeljenek a betegség tüneteire és gyanú esetén haladéktalanul forduljanak állatorvoshoz.

A betegségre vonatkozó hazai szabályozás 2015-ben módosult, miután az országos főállatorvos által kiadott határozat engedélyezte a korlátozás alá vont területen a kéknyelv-betegség elleni oltást. A NÉBIH honlapján már elérhető az aktualizált 4.1-es Útmutató a betegséggel kapcsolatos intézkedésekről.

 

Állat-egészségügyi és Állatvédelmi Igazgatóság

 

Kapcsolódó anyagok:
A közlemény letölthető formában


Friss hírek

2025. április 20, vasárnap

Új elemekkel bővült a kereskedelmi célú álltartó telepekre belépők kötelező nyilvántartása

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) felhívja a figyelmet, hogy 2025. április 20-tól Magyarország egész területén valamennyi kereskedelmi célú állattartó telepen kibővített adattartalmú látogatási naplót kell vezetni. A dokumentumban a telep területére be- és kilépő személyeket, továbbá a gépjárműforgalmat teljes körűen kell rögzíteni. A cél az állattenyésztést fenyegető állatjárványok továbbterjedésének megállítása.

Tovább >

2025. április 18, péntek

A Nébih ismét felhívja az állattartók figyelmét a saját felelősségükre a ragadós száj- és körömfájás elleni védekezésben

Magyarországon eddig öt szarvasmarha telepen azonosítottunk ragadós száj- és körömfájás vírussal fertőzött állatokat. A ragályos vírus rendkívül könnyen terjed, ha egy állattelepen nem tartják be az óvintézkedéseket! Az állategészségügyi hatóság ezért ismét nyomatékosan felhívja az állattartók figyelmét a saját felelősségükre a védekezésben! A vírus ellen csak úgy tudunk védekezni, ha az állattartók rendkívül felelősen betartják a szabályokat, az óvintézkedéseket, és nem veszik félvállról a saját állataik védelmét. Ahol fertőzött állatot találunk, ott az egész állatállományt fel kell számolni. A kontaktszabályok be nem tartása pedig más állattelepeket is veszélybe sodor.

Tovább >