null Nincs új kéknyelv kitörés Magyarországon

Nincs új kéknyelv kitörés Magyarországon

2015. május 19, kedd

A sajtóban tévesen megjelent hírekkel ellentétben a 2015-ben is folyamatosan zajló vizsgálatok még nem mutatták ki a kéknyelv-betegség vírusát Magyarországon. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) felhívja a gazdálkodók és állattartók figyelmét, hogy a vektormentes időszak 2015. április 20-ával véget ért, ezért a hatóság továbbra is kéri a szarvasmarhát, juhot vagy kecskét tartó gazdákat, hogy fokozottan figyeljenek a betegség tüneteire és gyanú esetén haladéktalanul forduljanak állatorvoshoz.

A betegségre vonatkozó hazai szabályozás 2015-ben módosult, miután az országos főállatorvos által kiadott határozat engedélyezte a korlátozás alá vont területen a kéknyelv-betegség elleni oltást. A NÉBIH honlapján már elérhető az aktualizált 4.1-es Útmutató a betegséggel kapcsolatos intézkedésekről.

 

Állat-egészségügyi és Állatvédelmi Igazgatóság

 

Kapcsolódó anyagok:
A közlemény letölthető formában


Friss hírek

2025. március 26, szerda

Újabb telepen igazolták a ragadós száj- és körömfájás jelenlétét a Nébih vizsgálatai

A Győr-Moson-Sopron vármegyei Levél településen egy tejelő szarvasmarha-állományban igazolta a ragadós száj- és körömfájás (RSzKF) betegség jelenlétét a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma. A vírusürítés csökkentése érdekében a 3000 állatot számláló gazdaság vakcinázását a vármegyei kormányhivatal szakemberei haladéktalanul megkezdték, és napokon belül elindul a telep felszámolása is. A Győri és Mosonmagyaróvári járásokban több korlátozó intézkedés is életbe lépett. A járványterjedés megelőzésében kiemelten fontos szerepe van a háztáji, fogékony állatok mielőbbi levágásának.

Tovább >

2025. március 26, szerda

Élelmiszerbiztonság húsvétkor is: elindult a tavaszi szezonális élelmiszerlánc-ellenőrzés

Az idei évben március 24. és április 18. között zajlik a tavaszi szezonális élelmiszerlánc-ellenőrzés, amelyet a húsvéti időszak élelmiszerbiztonsága érdekében Tállai András, az Agrárminisztérium élelmiszergazdaságért és agrárszakképzésért felelős államtitkára rendelt el. A húsvéti hagyományokhoz kapcsolódó, népszerű termékekre fókuszálva, a közel egy hónapig tartó ellenőrzési periódusban a szakemberek többek között sonkákat, húsvéti édességeket, kalácsot, étkezési tojásokat és borokat vizsgálnak.

Tovább >