null Negyedszer kapott Együttműködő Központ kijelölést a Nébih Radioanalitikai Referencia Laboratóriuma

Negyedszer kapott Együttműködő Központ kijelölést a Nébih Radioanalitikai Referencia Laboratóriuma

2018. szeptember 18, kedd

A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség (NAÜ) 62. kongresszusán adták át a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) Radioanalitikai Referencia Laboratóriuma számára az Együttműködő Központ kijelölését szimbolizáló táblát. A laboratórium – a NAÜ harmincegy központjának egyikeként – immár negyedik alkalommal kapta meg a kijelölést. Ebben a minőségben a szárazföldi eredetű anyagminták előállításában, továbbá a NAÜ nemzetközi képzési programjának és számos projektjének szervezésében, lebonyolításában vállal részt.

A NAÜ 62. kongresszusán immár negyedik alkalommal kapta meg az Együttműködő Központ kijelölését jelképező táblát a Nébih Radioanalitikai Referencia Laboratóriuma (RRL). A kijelölés alapján az RRL a következő 4 évben is tevékeny részt vállal a szárazföldi eredetű anyagminták előállításában, közreműködik a NAÜ nemzetközi képzési programjában, valamint több projekt munkaértekezletének házigazdája és szervezője lesz.

A hazai referencia laboratórium az elmúlt 4 éves ciklusban – a NAÜ Monaco-i és Seibersdorf-i laboratóriumával együtt – 11 minta készítését és mérését végezte el, amelyeket a NAÜ referencia anyagként alkalmaz. A mintákat világszerte, alkalmanként mintegy 400 laboratórium használta fel a NAÜ által szervezett jártassági tesztek során.

A NAÜ főigazgató-helyettese, Aldo Malavasi az átadáskor kijelentette, hogy az egyik legrégebbi Együttműködő Központként rendkívül elégedettek a Nébih RRL szakmai tevékenységével és reményét fejezte ki, hogy az elkövetkező 4 évben is hasonló színvonalon folytatódik a közös tudományos munka.

Kapcsolódó anyagok:
Híradás a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség honlapján



Friss hírek

2025. június 17, kedd

Elkészült az EU Riasztási és Együttműködési Hálózatának 2024-es összefoglalója

Az Európai Unió Riasztási és Együttműködési Hálózata (ACN) 2024-ben 9400-nál is több bejelentést rögzített élelmiszerbiztonsági, állat- és növényegészségügyi témákban. A legtöbb ügy a RASFF rendszeren keresztül érkezett, melyek többsége az élelmiszerbiztonságot érintette. Az ACN hálózat célja, hogy a tagállamok között biztosítsa a gyors és hatékony együttműködést, ezáltal segítve a fogyasztók biztonságát fenyegető problémák mihamarabbi kezelését.

Tovább >

2025. június 17, kedd

EU Riasztási és Együttműködési Hálózat – 2024-es évösszefoglaló

A Riasztási és Együttműködési Hálózat (ACN) 2024-es évre vonatkozó beszámolója alapján a tavalyi évben több mint 9400 bejelentést rögzítettek a tagállamok. Változatlanul a RASFF rendszer értesítéseinek száma a legmagasabb. A 2024-ben közzétett mintegy 5300 élelmiszerbiztonsági bejelentés 91%-a kötődött élelmiszerekhez. A Magyarországot is érintő 309 RASFF-ügy nagy része baromfihúshoz és abból készült termékekhez, zöldségekhez és gyümölcsökhöz, valamint gabonatermékekhez és pékárukhoz kapcsolódott. 38 esetben volt kifogás hazai gyártású termékkel szemben, a magyar hatóságok pedig kockázatos élelmiszerek kapcsán 63 ügyet indítottak. Az Európai Bizottság a tavalyi évben két új riasztási rendszerrel bővítette a hálózatot: lehetőség nyílt a kedvtelésből tartott állatokat érintő szabálytalanságok, valamint a gazdasági haszonállatok jóllétéhez kapcsolódó ügyek bejelentésére is. A kedvtelésből tartott állatok ügyében Magyarországot 2024-ben 24 ügy érintette, a haszonállatok kapcsán hazánkat érintően mindössze 1 jelzés érkezett.

Tovább >