null Módosult a termésnövelő anyagokról szóló rendelet

Módosult a termésnövelő anyagokról szóló rendelet

2025. január 17, péntek

Tavaly év végén módosult a termelésnövelő anyagok engedélyezéséről, tárolásáról, forgalmazásáról és felhasználásról szóló rendelet. A Nébih összefoglalta a vízvédelmi védősávokról és a méhekre vonatkozó korlátozásról szóló legfontosabb információkat.

Vízvédelmi védősávok
A termésnövelő anyagok engedélyezéséről, tárolásáról, forgalmazásáról és felhasználásáról
szóló rendelet1 tavaly év végi módosítása értelmében a termésnövelő anyag felhasználásakor tilos termésnövelő anyagot kijuttatni folyóvizek partjától mért 5 méter vagy állóvizek partjától mért 20 méter távolságon belül (rendelet 16. § (7) bekezdés).

A jogszabály érvényes minden a módosítás hatálybalépésének napján érvényes engedélyokirattal rendelkező, illetve jövőben kiadásra kerülő termésnövelő készítményre így az engedélyokiratok egyedi módosítása nem szükséges. 
Ahol a termésnövelő anyag engedélyokiratában a foglaltaktól eltérő védőtávolság szerepel (50 méteres vízvédelmi védősáv vagy egyéb jogszabályi hivatkozás), ott a vízvédelmi védősávra vonatkozó mondat 2024. december 31-jétől nem érvényes (rendelet 18. § (3g) bekezdés). 

A Nébih felhívja a figyelmet, hogy amennyiben a hatóság úgy ítéli meg, hivatalból vagy akár az ügyfél kérelmére eltér a rendelettől, akár szigorúbb környezetvédelmi intézkedés betartását is előírhatja a készítmény engedélyokiratában, a jogszabály értelmében (rendelet 16. § (8) bekezdés).


Méhekre vonatkozó korlátozás
Új előírás, hogy a forgalomba hozott termésnövelő anyag méhek által látogatott területen csak akkor alkalmazható, ha az engedélyokirat erre kifejezetten lehetőséget ad (rendelet 16. § (9) bekezdés). 
A hivatal kiemeli, hogy a termésnövelő anyagok engedélyokiratai csak abban az esetben tartalmaznak a méhek védelmében felhasználás korlátozást, amennyiben annak alkalmazása kötelező az adott termésnövelő anyag felhasználásakor. Amennyiben a termésnövelő anyag engedélyokiratának 5. ’Felhasználás’ pontja nem tartalmaz méhvédelmi előírást, akkor a termésnövelő anyag a meghatározott növénykultúrákban és a felhasználásban előírtak szerint, méhekre vonatkozó korlátozás nélkül virágzásban is felhasználható. 

1 Hivatkozott jogszabály: A termésnövelő anyagok engedélyezéséről, tárolásáról, forgalmazásáról és felhasználásáról szóló 36/2006. (V. 18.) FVM


Friss hírek

2025. június 17, kedd

Elkészült az EU Riasztási és Együttműködési Hálózatának 2024-es összefoglalója

Az Európai Unió Riasztási és Együttműködési Hálózata (ACN) 2024-ben 9400-nál is több bejelentést rögzített élelmiszerbiztonsági, állat- és növényegészségügyi témákban. A legtöbb ügy a RASFF rendszeren keresztül érkezett, melyek többsége az élelmiszerbiztonságot érintette. Az ACN hálózat célja, hogy a tagállamok között biztosítsa a gyors és hatékony együttműködést, ezáltal segítve a fogyasztók biztonságát fenyegető problémák mihamarabbi kezelését.

Tovább >

2025. június 17, kedd

EU Riasztási és Együttműködési Hálózat – 2024-es évösszefoglaló

A Riasztási és Együttműködési Hálózat (ACN) 2024-es évre vonatkozó beszámolója alapján a tavalyi évben több mint 9400 bejelentést rögzítettek a tagállamok. Változatlanul a RASFF rendszer értesítéseinek száma a legmagasabb. A 2024-ben közzétett mintegy 5300 élelmiszerbiztonsági bejelentés 91%-a kötődött élelmiszerekhez. A Magyarországot is érintő 309 RASFF-ügy nagy része baromfihúshoz és abból készült termékekhez, zöldségekhez és gyümölcsökhöz, valamint gabonatermékekhez és pékárukhoz kapcsolódott. 38 esetben volt kifogás hazai gyártású termékkel szemben, a magyar hatóságok pedig kockázatos élelmiszerek kapcsán 63 ügyet indítottak. Az Európai Bizottság a tavalyi évben két új riasztási rendszerrel bővítette a hálózatot: lehetőség nyílt a kedvtelésből tartott állatokat érintő szabálytalanságok, valamint a gazdasági haszonállatok jóllétéhez kapcsolódó ügyek bejelentésére is. A kedvtelésből tartott állatok ügyében Magyarországot 2024-ben 24 ügy érintette, a haszonállatok kapcsán hazánkat érintően mindössze 1 jelzés érkezett.

Tovább >