null Mitől jó a vetőmag?

Mitől jó a vetőmag?

A vetőmag magát a növényfajtát testesíti meg, annak kedvező tulajdonságait hordozza. A fajtára jellemzői mellett az alapvető értéke a csírázó képességében rejlik. Azt tekintjük jó vetőmagnak, amelyik nagy százalékban kicsirázik. Ezt százalékos értékben fejezzük ki, de ez az információ nem kerül fel a vetőmagok csomagolására, csak annyi, hogy megfelel a határértékeknek.

Ilyenkor, ha végignézünk a szántóföldön, vagy a kertben, nem látunk foghíjakat a sorokban. Mint az élő anyagoknál általában, a vetőmag nál se várhatunk el 100%-os csírázóképességet, de ha a magoknak jelentős része nem csírázik, akkor a vetőmag nem megfelelő minőségű. A csírázóképességre a vetőmag tárolása, kezelése és a vetési technológia is komoly hatással van. Így ha valami nem csírázik, nem jelenti azt automatikusan, hogy a vetőmag a hibás. Az ilyen ügyeket a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal szakemberei vizsgálják ki közösen, termesztéstechnológiai, növényvédelmi és vetőmagminőségi szempontból egyaránt.

Mi garantálja a vetőmag minőségét?

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal és a Megyei Kormányhivatalok felügyelik, hogy a vásárlók jó minőségű vetőmagot kapjanak. A vetőmag-ellenőrök már a vetőmag előállításának elején, a szántóföldön vizsgálják, hogy a vetőmagot hogyan termesztik. A vetőmag-minősítés folyamatának végét a fémzárolás jelöli, amikor a vetőmag megkapja a minősítést igazoló bizonyítványt. Ha egy vetőmagtételt fémzároltak, akkor az azt tanúsítja, hogy a vetőmag forgalomba hozható, és a tétel megfelel a jogszabályi elő írásoknak. A hobbi kertészek a kiskertjükbe úgynevezett „színes tasakos”, standard minősítésű vető magokat vásárolnak általában. A vetőmagokat ugyan a cégek minősítik, de ugyanúgy jó minőségű vetőmagnak kell lennie a tasakokban. A standard vetőmagok minőségét a NÉBIH szúró próbaszerűen vagy bejelentés alapján ellenőrzi.

Mi van a színes tasakra írva?

A színes tasakon több információ szerepel, ezek közül a vásárló számára legfontosabbak: a vetőmag faja és annak fajtája, szaporítási fok amely lehet „C” vagy „Z” , ezek jelöli a certifikált, hatóság által ellenőrzött minőséget. Az „ST” (standard) a cégek által saját ellenőrzésben részesített minőséget jelöli. A fémzárszám vagy azonosító szám: a tétel beazonosításához, nyomon követhetőségéhez nélkülözhetetlen adat. A fémzárolás vagy a legutolsó csírázóképességi vizsgálat éve, amely azt jelöli, hogy mikor felelt meg a vetőmag utoljára az elő írásoknak. A tétel tömege és/vagy magdarab-száma is feltüntetésre kerül. A vető magok vegyszeres kezelése (a növény védőszer neve, ható- anyaga) is fontos adat lehet. Kiszerelő nevét minden esetben fel kell tüntetni a magon!

Mit kell tenni, ha nem csírázik a vetőmag?

Ha a boltban, a gyakran párszáz forintért kapható színes tasakos vetőmag nem csírázik ki, akkor sokan egyszerűen beletörődnek abba, hogy nem sikerült az adott évben azt a bizonyos növényt termeszteniük. A legfontosabb talán, hogy amikor vetőmagot vásárolunk, őrizzük meg a bizonylatot és a vetőmag csomagolását. Ha nem, vagy nagyon rosszul csírázik a vetőmag, bejelentést kell tenni a NÉBIH Zöld számán: 06 80 2 63244.

A vetőmagokat nem szabad megenni vagy megkóstolni, mert azokat a legtöbb esetben vegyszerrel kezelik (csávázzák). a csávázószer mellett festéket is használnak, így a csávázott vetőmag színes, könnyű felismerni.

 

Forrás: Konyhasziget Magazin


Friss hírek

2025. április 22, kedd

Tanúsító szervezet elismerése

Magyarországon az Öko EK rendelet által előírt ellenőrzési rendszer keretén belül két tanúsító szervezet ellenőrzése alatt tevékenykedhetnek az ökológiai gazdálkodást folytatni kívánó gazdálkodók. A 34/2013. VM rendelet alapján az ökológiai termelés, feldolgozás, forgalmazás ellenőrzési és tanúsítási tevékenység végzésére a NÉBIH jogosult tanúsító szervezetet elismerni.

Tovább >

2025. március 31, hétfő

Közlemény elveszett „zöld könyvekről” (2025.03.31.)

A Veszprém Megyei Kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Osztályának tájékoztatása.

Tovább >

Átlagos (0 Szavazatok)