null Megnyugtató eredményt hozott a tokaji kiemelt borászati ellenőrzés

Megnyugtató eredményt hozott a tokaji kiemelt borászati ellenőrzés

2025. június 16, hétfő

A tokaji borvidék turisztikailag kiemelt helyszínein a termelői borkimérést végző egységek, valamint vendéglátóhelyek bor- és alkoholos italkínálatának kiemelt ellenőrzését végezték el a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal szakemberei májusban. Az idegenforgalmi szezon megkezdése előtt zajló, összesen 18 helyszínt érintő akció során a hatóság emberei többek között arra fókuszáltak, hogy a forgalmazott borászati termékek és alkoholos italok élelmiszerbiztonsági szempontból megfelelőek-e, továbbá a termékek minősége, nyomon követhetősége, valamint a helyszínek higiéniai állapota megfelel-e a jogszabályi előírásoknak. A megállapított szabálytalanságok okán a hatóság 4 esetben indított eljárást, a bírságok kiszabása folyamatban van.

Az előzetesen kockázatelemzéssel és véletlenszerűen kiválasztott 18 ellenőrzött helyszínen 51 db hazai előállítású bortétel vizsgálatát végezte el a hatóság, ezek valamennyi esetben megfelelőnek bizonyultak. A felügyelők helyszíni vizsgálatokkal, „in situ” mérésekkel ellenőrizték, hogy az értékesített borkészletek megfelelnek-e a forgalomba hozatal kapcsán bemutatott tételeknek, nyomon követhetőek-e, az adminisztráció a jogszabályokban meghatározottak szerint történik-e.
A hatóság 16 tételből vett mintát, ezek részletes laboratóriumi vizsgálata jelenleg is folyamatban van. Összesen 150 darab forgalmazott borászati termék tétel érvényes forgalomba hozatali azonosítójának ellenőrzésére is sor került a Nébih Navigátor alkalmazással. Az ellenőrzött tételek mindegyike megfelelőnek bizonyult. 
Szeszes italok esetén szintén fontos feladat az esetleges házipárlatok forgalmazásának azonosítása. A hatóság 10 esetben végzett helyszíni vizsgálatokat és méréseket, melyek során nem találkozott nem megfelelő tétellel. 
A hatóság vizsgálta továbbá az egységek higiéniai megfelelőségét, a személyzet egészségügyi alkalmasságát is. 17 helyszínen a higiénia körülmények megfelelőek voltak, mindösszesen 1 esetben volt szükséges az előállító figyelmeztetésére az alapos takarításra és a tartályok rendszeres tisztítására vonatkozóan. A borkimérő egységek alkalmazottai 7 esetben nem tudták hitelt érdemlően igazolni az egészségügyi alkalmasságukat.

Jelöletlen termék megsemmisítésének elrendelésére egy esetben került sor. Szintén egy-egy alkalommal kellett intézkedni a termékkísérő dokumentum hiányos és pontatlan vezetése, valamint nem nyomon követhető, hibás jelölésű termék miatt. Utóbbi esetben összesen 646,5 liter borászati termék zárolását rendelte el a hatóság. További egy vizsgálatnál az ellenőrzött termelő pincekönyvi bizonylatolása eltért a pincében található valós készlettől. Az ügyfél összesen 744 liter palackozott bor értékesítését nem adminisztrálta (szakmai-jövedéki nyilvántartásban), így az a készletnyilvántartásban továbbra is szerepelt, annak ellenére, hogy már nem volt a birtokában. A feltárt szabálytalanságok miatt az ellenőrök 4 esetben indítottak eljárást, a bírságok kiszabása folyamatban van. Az azonnal javítható hiányosságokat az érintettek a hatóság felszólítására már az ellenőrzés idején megszüntették.

Az akció során a hatósági felügyelők azt tapasztalták, hogy a kisebb termelők is sok esetben használják a korszerű technológiával rendelkező Közösségi Infrastruktúra Központok szolgáltatásait, melyek révén jó minőségű mustot, bort, pezsgőt állíttatnak elő.

Összességében elmondható, hogy a tokaji borvidéken vizsgált borkimerő egységek rendelkeznek a jogszabályok által, előírt szükséges engedélyekkel és a forgalmazott borok mindegyike rendelkezett érvényes forgalomba hozatali azonosítóval. Mindez megnyugtató, hiszen élelmiszerbiztonsági és országimázs szempontból is rendkívül fontos, hogy a sokakat vonzó tokaji borvidéken kizárólag biztonságos borok kerüljenek a poharakba.


Friss hírek

2026. június 18, csütörtök

Fusarium a Nébih fókuszában: országos monitoring a biztonságos gabonatermésért

A 2025-ös adatok szerint az országos Fusarium-fertőzöttség 3,9% volt, ami kedvező eredménynek számít. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma a vármegyei kormányhivatalok szakembereinek közreműködésével vizsgálja az őszi búzatételek belső Fusarium fertőzöttségét. A rendszeres monitoring célja, hogy időben feltárja a termés mennyiségét és minőségét veszélyeztető kórokozók jelenlétét, valamint hozzájáruljon az élelmiszer- és takarmánybiztonság fenntartásához.

Tovább >

2026. június 18, csütörtök

Házi szörpkészítés – élelmiszerbiztonsági tanácsok a Nébih-től

A nyári hónapok beköszöntével egyre többen készítenek különféle gyümölcsszörpöket és virágkivonat alapú szörpöket. A szezonális alapanyagok (málna, eper, bodzavirág) felhasználásával előállított szörpök népszerűsége évről évre növekszik, a biztonságos elkészítéshez azonban nem elegendő csupán egy jól bevált receptúra követése. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) Oktatási Programja a házi tartósítás során követendő jó gyakorlatokra hívja fel a figyelmet.

Tovább >