null Megmentettek egy súlyosan sérült madarat a Nébih munkatársai

Megmentettek egy súlyosan sérült madarat a Nébih munkatársai

2018. november 27, kedd

Egy szárnyaszegett egerészölyv mentésében és biztonságos elhelyezésében vettek részt a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) Székkutasi Növényfajta-kísérleti Állomásának munkatársai. A dolgozók az állomás melletti fasorban bukkantak a vélhetően áramütés következtében megsérült, fiatal madárra, amelyet haladéktalanul a Szegedi Vadaspark Természetvédelmi Mentőközpontjába szállítottak.

Egy sérült egerészölyvet (Buteo buteo) találtak a Nébih Székkutasi Növényfajta-kísérleti Állomásának dolgozói a telep közelében húzódó fasorban. A madarat valószínűleg áramütés érte, emiatt egyáltalán nem tudta használni a jobb szárnyát, csak ugrálva próbált menekülni. A rögtönzött mentőalakulat egy zsákkal letakarva a Nébih telephelyére szállította a kiszolgáltatott állatot, amiről haladéktalanul értesítették a helyi vadásztársaság vadőrét.

A szakember megerősítette, hogy a sérült állat egy fiatal egerészölyv, amelyet mielőbb madárkórházba kell juttatni, hogy szakszerű kezelést kaphasson. A madarat az állomásvezető vette gondjaiba, aki személyesen szállította el a Szegedi Vadaspark Természetvédelmi Mentőközpontjába. A gyors és felelős közreműködésnek köszönhetően az egerészölyv időben megkapta a megfelelő ellátást, így biztonságban várhatja a felépülését.

Ez az akció is rámutatott arra, hogy a Nébih valamennyi dolgozója elkötelezett a környezet védelme mellett. A Székkutason zajló fajtakísérleti munka eredményességét nagymértékben befolyásolja a kártevők elleni védekezés hatékonysága. Ebben a véget nem érő harcban hasznos segítőinknek tekintjük a ragadozó madarakat, mivel étlapjukon jó néhány kártevő szerepel, köztük pockok, egerek és káros rovarok (lótetű, sáska) egyaránt.

Friss hírek

2026. június 9, kedd

Új állategészségügyi intézkedések az élőállat-szállításban

A Törökországban, Bulgáriában és Görögországban fennálló kedvezőtlen állategészségügyi járványhelyzet miatt az országos főállatorvos új védelmi intézkedést rendelt el: haszonállatot szállító járművek csak tisztítást és fertőtlenítést követően léphetnek be az országba. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) kéri az érintettek felelős közreműködését és az állategészségügyi előírások maradéktalan betartását.

Tovább >

2026. június 8, hétfő

Már mobilalkalmazáson is rögzíthetik a szakértők az amerikai szőlőkabóca észleléseket

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) országos Károsító-monitoring rendszere új funkcióval bővült. Mostantól a szőlő aranyszínű sárgaság (FD) betegség terjesztésért felelős amerikai szőlőkabóca előfordulási adatai és fejlődési alakjai már Android alapú mobilalkalmazáson keresztül is bejelenthetőek. A fejlesztés révén a szakemberek a terepi észleléseket közvetlenül, azonnal rögzíthetik a rendszerben.

Tovább >