null Megjelent az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) „Kémiai anyagok élelmiszereinkben” c. második jelentése

Megjelent az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) „Kémiai anyagok élelmiszereinkben” c. második jelentése

2016. december 16, péntek

A jelentés áttekintést ad az élelmiszerekben előforduló kémiai anyagokról és hangsúlyozza, hogy a növényvédő szerek és állatgyógyászati szerek maradékai tekintetében az EU-ban kielégítő a helyzet. 

Európa-szerte a tagállamok és érdekelt felek gyűjtik a növényekben, állatokban, élelmiszerekben és italokban előforduló kémiai anyagokkal kapcsolatos laboratóriumi vizsgálati adatokat és elemzik ezeket az információkat. Ez a munka támogatja a nemzeti és európai hatóságokat abban, hogy tisztában legyenek az élelmiszerbiztonsági helyzettel, és felmérjék a hatósági ellenőrzések hatásait. Ezek az elemzések annak megértésében is segítnek, ha új biztonsági értékelésre vagy intézkedésekre van szükség, és lehetőséget adnak a kutatások és adatgyűjtési tevékenységek prioritásainak meghatározására.

A jelentés angol, francia, német és olasz nyelven olvasható az EFSA honlapján.


Friss hírek

2025. április 20, vasárnap

Új elemekkel bővült a kereskedelmi célú álltartó telepekre belépők kötelező nyilvántartása

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) felhívja a figyelmet, hogy 2025. április 20-tól Magyarország egész területén valamennyi kereskedelmi célú állattartó telepen kibővített adattartalmú látogatási naplót kell vezetni. A dokumentumban a telep területére be- és kilépő személyeket, továbbá a gépjárműforgalmat teljes körűen kell rögzíteni. A cél az állattenyésztést fenyegető állatjárványok továbbterjedésének megállítása.

Tovább >

2025. április 18, péntek

A Nébih ismét felhívja az állattartók figyelmét a saját felelősségükre a ragadós száj- és körömfájás elleni védekezésben

Magyarországon eddig öt szarvasmarha telepen azonosítottunk ragadós száj- és körömfájás vírussal fertőzött állatokat. A ragályos vírus rendkívül könnyen terjed, ha egy állattelepen nem tartják be az óvintézkedéseket! Az állategészségügyi hatóság ezért ismét nyomatékosan felhívja az állattartók figyelmét a saját felelősségükre a védekezésben! A vírus ellen csak úgy tudunk védekezni, ha az állattartók rendkívül felelősen betartják a szabályokat, az óvintézkedéseket, és nem veszik félvállról a saját állataik védelmét. Ahol fertőzött állatot találunk, ott az egész állatállományt fel kell számolni. A kontaktszabályok be nem tartása pedig más állattelepeket is veszélybe sodor.

Tovább >