null Megjelent a legújabb jelentés a zoonózisokról

Megjelent a legújabb jelentés a zoonózisokról

2019. december 17, kedd

A napokban jelent meg az EFSA és az ECDC legújabb zoonózis jelentése.

A 2018-ban a tagállamok által jelentett adatok alapján elmondható, hogy az Európai Unióban minden harmadik élelmiszer eredetű megbetegedést Salmonella baktérium okozott. Humán vonatkozásban a kampilobakteriózis (246571 eset) után a szalmonellózis (91857 jelentett eset) volt a második leggyakoribb emésztőszervrendszeri fertőzés.

​Magas volt még a shigatoxin-termelő E. coli okozta megbetegedések száma, amely a harmadik leggyakoribb élelmiszer eredetű megbetegedés (8161 eset). A nyugat-nílusi láz tekintetében, amely egy szúnyogok által terjesztett betegség, 2018-ban többszörösére emelkedett a regisztrált esetek száma a 2017-es adatokhoz képest (2018-ban 1605 esetet, míg 2017-ben 212 esetet jelentettek a tagállamok).

További információ: https://www.efsa.europa.eu/en/news/salmonella-most-common-cause-foodborne-outbreaks-european-union


Friss hírek

2025. február 18, kedd

Fontos határidő a BIONYOM adatszolgáltatásban

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) felhívja a biomassza-kereskedők, biomassza-feldolgozók és az üzemanyag-forgalmazók figyelmét, hogy 2025. március 20-ig kell elkészíteniük és elektronikus úton benyújtaniuk a 2024. tárgyévre vonatkozó BIONYOM adatszolgáltatást. Az ehhez szükséges felület már elérhető a hivatal honlapján.

Tovább >

2025. február 18, kedd

A Bizottság betiltotta a biszfenol-A használatát az élelmiszerekkel érintkező anyagokban

A Bizottság 2024. december 19-én elfogadta a biszfenol-A (BPA) élelmiszerekkel érintkező anyagokban való felhasználásának tilalmát. A korlátozás a BPA potenciálisan káros egészségügyi hatásai miatt lépett életbe.

Tovább >