null Megdöbbentő állategészségügyi és állatjóléti hiányosságokat tárt fel a Nébih egy Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyei szarvasmarhatartónál

Megdöbbentő állategészségügyi és állatjóléti hiányosságokat tárt fel a Nébih egy Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyei szarvasmarhatartónál

2023. május 18, csütörtök

Súlyosan és többszörösen jogsértő állattartási gyakorlat miatt intézkedtek a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) ellenőrei 2023. áprilisában egy Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyei állattartónál. A helyszínen bejelentés nélkül, jogsértően tartottak szarvasmarhákat, mely során az állategészségügyi, a járványvédelmi, valamint az állatjóléti követelményeket sem teljesítették. A Nébih az állatok tartóival szemben hatósági eljárást indított, ami jelenleg is folyamatban van.

A szakembereket is próbára tevő körülményekkel szembesültek a Nébih ellenőrei egy Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyei helyszínen. Az ellenőrzött „telepen” nem jelentettek be állattartási tevékenységet, és az ott látottak sem feleltek meg a jogszabályi követelményeknek, így a Nébih ellenőrei azonnali hatállyal forgalmi korlátozást rendeltek el. Az intézkedés oka többek között az állomány ismeretlen állategészségügyi státusza, a nyomonkövethetőség, valamint a kötelező nyilvántartások hiánya. Olyan alapvető dokumentumok hiányoztak, mint az állomány-nyilvántartás, a gyógykezelési, a takarmányozási és a látogatási napló, de az állatok állategészségügyi felügyeletének ellátására sem volt írásbeli szerződés szolgáltató állatorvossal. A helyszínen az alapvető infrastrukturális feltételek (például járműfertőtlenítő, fekete-fehér öltöző, karantén istálló, boncolásra alkalmas hely, trágyatároló) sem voltak adottak.

Az ellenőrzés közben feltárt hibákat, hiányosságokat bemutató videó a cikkben leírtak vizuális bemutatására szolgál, többletinformációt nem tartalmaz. 

Ezenfelül a szakemberek az állatvédelmi és -jóléti követelmények súlyos megsértését tapasztalták. A helyszínen nem voltak az időjárás viszontagságaitól óvó létesítmények (istálló, féltető), valamint – ezt részben pótló – természetes adottságokat sem biztosítottak az állatok számára (elégséges mennyiségű fa, sövény). Az állatokat penésszel nagymértékben szennyezett takarmánnyal etették, a legelésre szolgáló bekerített terület pedig vegetációmentes, letaposott, sáros és felázott volt.

Az ellenőrök a „telep” bejárása során 3, szalmával letakart – köztük egy jelöletlen – tehénhullát, valamint 10, különböző bomlottsági állapotú borjú hullát és további állati testrészeket leltek fel. 

A szakemberek az állatok tartására, takarmányozására vonatkozóan állatvédelmi kötelezéseket rendeltek el, valamint az állattartókkal szemben hatósági eljárás indult. Az eljárás, valamint a bírság megállapítása folyamatban van. Mivel a jogsértések bűncselekmény gyanúját is felvetették, így a hivatal ellenőrei a helyi rendőrkapitányságot is értesítették, akik szintén kiszálltak a helyszínre.

A témában figyelmükbe ajánljuk az alábbi információforrásokat:
Az érintett adatai elérhetőek a jogsértés listán. 



Friss hírek

2026. június 12, péntek

Az eddigieknél is intenzívebb vaddisznóállomány-csökkentés indul az ASP megfékezésére

Az afrikai sertéspestis (ASP) házisertés-állományban történt megjelenése miatt az országos főállatorvos rendkívüli vaddisznóállomány-csökkentési intézkedéseket rendelt el a járvány további terjedésének megakadályozása és a hazai sertéságazat védelme érdekében. A beavatkozások Pest, Komárom-Esztergom és Fejér vármegyékben az M1–M3 autópályák menti 10 kilométeres sávban, valamint Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében, a Vállaj térségében elrendelt megfigyelési körzet területén, az érintett vadgazdálkodási egységekben valósulnak meg. Az intézkedések a vaddisznóállomány csökkentésére, területenként meghatározott állománysűrűségi célértékek elérésére és fenntartására, valamint a teljesítés fokozott ellenőrzésére irányulnak.

Tovább >

2026. június 11, csütörtök

Péntektől több vármegyében is megszűnik a tűzgyújtási tilalom

Az elmúlt 24 órában lehullott csapadék hatására több területen mérséklődött a tűzveszély, ezért 2026. június 12-től Budapesten és további 10 vármegyében feloldják a tűzgyújtási tilalmat. Hat vármegyében ugyanakkor a korlátozás továbbra is érvényben marad.

Tovább >