null Magas hisztamin tartalom miatt fagyasztott sárgaúszójú tonhal szeleteket kell kivonni a forgalomból

Magas hisztamin tartalom miatt fagyasztott sárgaúszójú tonhal szeleteket kell kivonni a forgalomból

2016. május 20, péntek

Magas hisztamin tartalom miatt spanyol előállítású, fagyasztott, sárgaúszójú tonhal szeleteket kell kivonni a forgalomból.

Frissítés:

Az ellenőrzés feltárta, hogy a terméket az érintett magyar cégek kizárólag Magyarországon hozták forgalomba. Mivel a vizsgálat időpontjában már a teljes mennyiséget értékesítették, így további intézkedésre – a lakosság figyelmeztetésén túl – nem volt lehetőség.

Frissítve 2016. szeptember 16.

Korábban írtuk:

A RASFF gyorsriasztási rendszerén ma délután érkezett információk szerint a FILONE DI TONNO GIALLE CONGELATO nevű termékben 241 mg/kg hisztamin tartalmat mutattak ki. A határérték 100-200 mg/kg.

A termék forgalomból történő kivonásáról a NÉBIH haladéktalanul intézkedett.

A termék azonosító adatai:
név: FILONE DI TONNO GIALLE CONGELATO
tételszáma: ALFR120216-1
minőség-megőrzési ideje:08-04-17

A hisztaminról

A biogén aminok közé tartozó hisztamin a szervezetben (a szervezet valamennyi szövetében, a testnedvekben) megtalálható természetes anyag, amely egyrészt termelődik a szervezetben (a hisztidin nevű aminosavból enzim hatására keletkezik), másrészt a táplálékkal, élelmiszerekkel jut be. Hisztamint tartalmaznak a fermentált élelmiszerek, halak, szalámik, sajtok (főként az érlelt sajtok), borok, sörök, savanyú káposzta, stb.

A hisztamin egyik legismertebb funkciója az allergiás reakciókban betöltött szerepe. Előfordul hisztamin intolerancia, ami az élelmiszerekkel bejutó hisztaminra való túlérzékenység.


Friss hírek

2025. április 20, vasárnap

Új elemekkel bővült a kereskedelmi célú álltartó telepekre belépők kötelező nyilvántartása

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) felhívja a figyelmet, hogy 2025. április 20-tól Magyarország egész területén valamennyi kereskedelmi célú állattartó telepen kibővített adattartalmú látogatási naplót kell vezetni. A dokumentumban a telep területére be- és kilépő személyeket, továbbá a gépjárműforgalmat teljes körűen kell rögzíteni. A cél az állattenyésztést fenyegető állatjárványok továbbterjedésének megállítása.

Tovább >

2025. április 18, péntek

A Nébih ismét felhívja az állattartók figyelmét a saját felelősségükre a ragadós száj- és körömfájás elleni védekezésben

Magyarországon eddig öt szarvasmarha telepen azonosítottunk ragadós száj- és körömfájás vírussal fertőzött állatokat. A ragályos vírus rendkívül könnyen terjed, ha egy állattelepen nem tartják be az óvintézkedéseket! Az állategészségügyi hatóság ezért ismét nyomatékosan felhívja az állattartók figyelmét a saját felelősségükre a védekezésben! A vírus ellen csak úgy tudunk védekezni, ha az állattartók rendkívül felelősen betartják a szabályokat, az óvintézkedéseket, és nem veszik félvállról a saját állataik védelmét. Ahol fertőzött állatot találunk, ott az egész állatállományt fel kell számolni. A kontaktszabályok be nem tartása pedig más állattelepeket is veszélybe sodor.

Tovább >