null Madárinfluenza fertőzést igazolt egy macskánál a Nébih

Madárinfluenza fertőzést igazolt egy macskánál a Nébih

2024. május 31, péntek

Több más országhoz hasonlóan, hazánkban is kimutatták emlősállatból a magas patogenitású madárinfluenza vírusát. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) egy Jász-Nagykun-Szolnok vármegyében elhullott házimacskánál azonosította a kórokozót. Az emberi fertőződés kockázata továbbra is elhanyagolható.

A magas patogenitású madárinfluenza vírus H5N1 altípusát mutatták ki a Nébih szakemberei abból az elhullott házimacskából, amely Jász-Nagykun-Szolnok vármegyéből diagnosztikai vizsgálatra érkezett a hivatal laboratóriumába. A fertőzött macskával együtt tartott állatok jelenleg tünetmentesek, vizsgálatuk folyamatban van. A járványügyi nyomozás ugyancsak zajlik, azonban valószínűsíthető, hogy a fertőződés vadmadárral való közvetlen vagy közvetett érintkezés útján történt.

Az emlősállatokban megállapított magas patogenitású madárinfluenza nem von maga után olyan szigorú járványügyi intézkedéseket, mint a baromfik esetében igazolt fertőzés. Az állattartó többi macskáját az állategészségügyi hatóság megvizsgálja és megfigyeli, egyéb intézkedésekre, például korlátozás alatt álló terület létrehozására vagy az állatok elaltatására nem kerül sor.

Hazánkban más emlősállatból nem mutatták ki a betegséget. A kórokozót emlősállatoknál Európa-szerte csak elszórtan azonosították, nagy kiterjedésű megbetegedés kizárólag baromfifajokban jellemző. Annak az esélye, hogy a vírus embert fertőzzön, az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) kockázatbecslése alapján, továbbra is elhanyagolható.
 


Friss hírek

2026. június 17, szerda

EU-szinten növekszik az afrikai sertéspestis járványok száma házi sertések és vaddisznók esetében is

Az EFSA legfrissebb éves járványügyi jelentése szerint 2025-ben az Európai Unió egész területén nőtt az afrikai sertéspestis (ASP) járványkitöréseinek száma 2024-hez képest. A házi sertések körében 76%-os, míg a vaddisznók esetében 44%-os növekedést regisztráltak. A betegség 31 év után újra felbukkant Spanyolországban, így a fertőzött tagállamok száma 14-re emelkedett.

Tovább >

2026. június 16, kedd

Megjelent az M1 autópálya déli oldalán az afrikai sertéspestis

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma 2026. június 16-án afrikai sertéspestis (ASP) vírus jelenlétét igazolta két, az M1 autópályától délre eső területen kilőtt vaddisznóban. Az állatokat Tatabánya térségében állománygyérítés során, diagnosztikai célból ejtették el. Ezzel a vírus átlépte a mesterséges határnak számító M1 autópályát.

Tovább >