null Madárinfluenza fertőzést igazolt egy macskánál a Nébih

Madárinfluenza fertőzést igazolt egy macskánál a Nébih

2024. május 31, péntek

Több más országhoz hasonlóan, hazánkban is kimutatták emlősállatból a magas patogenitású madárinfluenza vírusát. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) egy Jász-Nagykun-Szolnok vármegyében elhullott házimacskánál azonosította a kórokozót. Az emberi fertőződés kockázata továbbra is elhanyagolható.

A magas patogenitású madárinfluenza vírus H5N1 altípusát mutatták ki a Nébih szakemberei abból az elhullott házimacskából, amely Jász-Nagykun-Szolnok vármegyéből diagnosztikai vizsgálatra érkezett a hivatal laboratóriumába. A fertőzött macskával együtt tartott állatok jelenleg tünetmentesek, vizsgálatuk folyamatban van. A járványügyi nyomozás ugyancsak zajlik, azonban valószínűsíthető, hogy a fertőződés vadmadárral való közvetlen vagy közvetett érintkezés útján történt.

Az emlősállatokban megállapított magas patogenitású madárinfluenza nem von maga után olyan szigorú járványügyi intézkedéseket, mint a baromfik esetében igazolt fertőzés. Az állattartó többi macskáját az állategészségügyi hatóság megvizsgálja és megfigyeli, egyéb intézkedésekre, például korlátozás alatt álló terület létrehozására vagy az állatok elaltatására nem kerül sor.

Hazánkban más emlősállatból nem mutatták ki a betegséget. A kórokozót emlősállatoknál Európa-szerte csak elszórtan azonosították, nagy kiterjedésű megbetegedés kizárólag baromfifajokban jellemző. Annak az esélye, hogy a vírus embert fertőzzön, az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) kockázatbecslése alapján, továbbra is elhanyagolható.
 


Friss hírek

2025. június 13, péntek

Friss és ropogós: hónapos retket termesztett a Szupermenta a szarvasi Növényfajta-kísérleti Állomáson

A Szupermenta tavaszi terméktesztjén vizsgált retekvetőmagokat a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal szakemberei elvetették a hivatal szarvasi Növényfajta-kísérleti Állomásán. A magok fejlődését egészen a hónapos retkek betakarításáig figyelemmel kísérték. Valamennyi vetőmag a várakozások szerint fejlődött, a csomagolásuknak megfelelő terméseket hoztak, melyek folsav-, C-vitamin- és káliumtartalmának laboratóriumi vizsgálata is jó eredménnyel zárult. A rangsor a vakkóstolásos kedveltségi vizsgálatot követően vált véglegessé.

Tovább >

2025. június 11, szerda

Új fejlesztés: folyamatos az eGN szinkronizálás

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal 2025-ben is biztosítja az Egységes Kérelem (EK) adatainak eGN-rendszerrel való összehangolását. Az elmúlt évek gyakorlatához hasonlóan idén is átemelésre kerülnek a Magyar Államkincstár (MÁK) EK felületén megadott adatok az Elektronikus Gazdálkodási Naplóba (eGN), ráadásul a rendszer átáll a napi adatfrissítésre.

Tovább >