null Lakossági bejelentés vezetett a csaló kereskedő nyomára

Lakossági bejelentés vezetett a csaló kereskedő nyomára

2015. november 20, péntek

Egy nyíregyházi zöldség-gyümölcs kereskedőnél végeztek ellenőrzést a múlt héten a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei élelmiszerlánc-biztonsági szakemberek. Az út menti árusítóhelyen összesen mintegy 10 tonna burgonyát, vöröshagymát és almát kellett hatósági zár alá vonni, mivel azok eredetét nem tudta igazolni a kereskedő. Az árus őstermelő igazolvánnyal is rendelkezett, saját termése azonban egyáltalán nem, import áruja viszont annál több volt a helyszínen.

A Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Kormányhivatal Élelmiszerlánc-biztonsági és Földművelésügyi Főosztálya lakossági bejelentés alapján tartott ellenőrzést Nyíregyházán egy út menti árusítóhelyen.

A burgonya, vöröshagyma és alma tételek egytől-egyig jelöletlenek voltak, és egy részük a minőségi előírásoknak sem felelt meg. Az áru eredetét a tulajdonos nem tudta igazolni – így például nem tudni, hogy azokat mikor és milyen növényvédő szerekkel kezelték –, ezért a hatóság elrendelte a tételek zárolását és megsemmisítését.

Bár a kereskedő rendelkezett őstermelő igazolvánnyal, saját előállítású árut egyáltalán nem találtak az ellenőrök a helyszínen. Ezzel szemben jelentős mennyiségben akadt import áru, köztük déli gyümölcs is az árukészletben. A feltárt hiányosságok miatt a kereskedő őstermelői igazolványát a megyei szakemberek a helyszínen bevonták, így tevékenységét a továbbiakban nem folytathatja.

A hatóság szakemberei összesen mintegy 10 tonna zöldséget és gyümölcsöt vontak ki a forgalomból és rendelték el azok megsemmisítését. A kereskedő ellen hatósági eljárás indult, százezer forintos nagyságrendű bírságra számíthat. 

Kapcsolódó anyagok:
közlemény letölthető formában
képek tömörítve


Forrás: Szabolcs-Szatmár_Bereg Megyei KH Élelmiszerlánc-biztonsági és Földművelésügyi Főosztály Növény- és Talajvédelmi Osztály


Friss hírek

2026. június 11, csütörtök

Péntektől több vármegyében is megszűnik a tűzgyújtási tilalom

Az elmúlt 24 órában lehullott csapadék hatására több területen mérséklődött a tűzveszély, ezért 2026. június 12-től Budapesten és további 10 vármegyében feloldják a tűzgyújtási tilalmat. Hat vármegyében ugyanakkor a korlátozás továbbra is érvényben marad.

Tovább >

2026. június 9, kedd

Új állategészségügyi intézkedések az élőállat-szállításban

A Törökországban, Bulgáriában és Görögországban fennálló kedvezőtlen állategészségügyi járványhelyzet miatt az országos főállatorvos új védelmi intézkedést rendelt el: haszonállatot szállító járművek csak tisztítást és fertőtlenítést követően léphetnek be az országba. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) kéri az érintettek felelős közreműködését és az állategészségügyi előírások maradéktalan betartását.

Tovább >