null Közös érdekünk a parlagfű mentes Magyarország

Közös érdekünk a parlagfű mentes Magyarország

2017. június 30, péntek

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal felhívja a földtulajdonosok figyelmét, hogy közeleg a parlagfű elleni védekezések határnapja. Azokkal szemben, akik június 30-ig nem gondoskodtak a használatukban lévő ingatlan parlagfű-mentesítéséről, ezt a napot követően hatósági eljárás indítható. A kiszabható növényvédelmi bírság 15000 forinttól 5 millió forintig terjedhet.

Nem érdemes tovább halogatni a rendkívül kártékony parlagfű kiirtását, holnaptól ugyanis megkezdődik az ingatlanok felderítése és hatósági ellenőrzése. A mentesítési kötelezettség mindenkire és gyakorlatilag minden területre vonatkozik, beleértve a mezőgazdasági növényekkel hasznosított külterületi szántóföldeket, rét-legelőket, ültetvényeket, erdőtelepítéseket, útmenti és közterületeket, belterületi kiskerteket, játszótereket, parkokat, illetve az építési területeket.

A parlagfüves területek ellenőrzését a vegetációs időszak befejezéséig külterületen a földhivatalok, belterületen a helyi önkormányzat jegyzője és a növény- és talajvédelmi feladatkörükben eljáró megyei kormányhivatalok végzik. Az ellenőrző szervek június 30. napja után jogosultak hatósági eljárást indítani a parlagfű-mentesítés elmulasztása miatt, amennyiben a területen virágzó vagy terméses parlagfüvet találnak. A jogsértés esetén kiszabható növényvédelmi bírság – a fertőzött terület nagyságától függően – 15 000 forinttól 5 millió forintig terjed.

Napjainkban hazánk egyike Európa parlagfűvel leginkább fertőzött területeinek. A rendkívül káros és agresszív gyomnövény elnyomja a kultúrnövényeket, felhasználja a talaj tápanyag- és vízkészletét, ezáltal jelentős terméskiesést okozhat. Magyarországon a parlagfű a legtöbb kellemetlen tünetet kiváltó allergén, amelytől a lakosság mintegy 20 százaléka szenved, tehát a gyom elleni védekezés és a mentesítés közös ügyünk!

A kertekben és a belterületeken a leghatékonyabb, egyben a leginkább környezetkímélő védekezési mód a gyomlálás, míg a gyepterületeken a rendszeres, vegetációs időben 3-4-alkalommal, alacsony tarlómagassággal elvégzett kaszálás lehet célravezető. A tartós eredmény érdekében kiemelten fontos a virágzás és a magképződés folyamatos megakadályozása.

Július 1. napjától idén is bárki számára elérhető a Parlagfű Bejelentő Rendszer. A rendszer interneten és okostelefonon keresztül egyaránt kezelhető, azonban a bejelentés előzetes regisztrációhoz kötött.

A gyommentesítéssel kapcsolatban a megyei kormányhivatalok, valamint a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara területi szervei nyújtanak további információt.

A jelenlegi országos helyzetképről és a parlagfűről általánosságban a NÉBIH honlapján tájékozódhatnak.

Kapcsolódó anyag:
A közlemény letölthető formátumban


Friss hírek

2026. június 12, péntek

Az eddigieknél is intenzívebb vaddisznóállomány-csökkentés indul az ASP megfékezésére

Az afrikai sertéspestis (ASP) házisertés-állományban történt megjelenése miatt az országos főállatorvos rendkívüli vaddisznóállomány-csökkentési intézkedéseket rendelt el a járvány további terjedésének megakadályozása és a hazai sertéságazat védelme érdekében. A beavatkozások Pest, Komárom-Esztergom és Fejér vármegyékben az M1–M3 autópályák menti 10 kilométeres sávban, valamint Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében, a Vállaj térségében elrendelt megfigyelési körzet területén, az érintett vadgazdálkodási egységekben valósulnak meg. Az intézkedések a vaddisznóállomány csökkentésére, területenként meghatározott állománysűrűségi célértékek elérésére és fenntartására, valamint a teljesítés fokozott ellenőrzésére irányulnak.

Tovább >

2026. június 11, csütörtök

Péntektől több vármegyében is megszűnik a tűzgyújtási tilalom

Az elmúlt 24 órában lehullott csapadék hatására több területen mérséklődött a tűzveszély, ezért 2026. június 12-től Budapesten és további 10 vármegyében feloldják a tűzgyújtási tilalmat. Hat vármegyében ugyanakkor a korlátozás továbbra is érvényben marad.

Tovább >