null Közeleg az antibiotikum felhasználás bejelentés első határideje

Közeleg az antibiotikum felhasználás bejelentés első határideje

2022. március 8, kedd

Új előírás, hogy az állatorvosoknak havonta, először március közepéig, jelentést kell készíteniük az élelmiszertermelő állatoknál felhasznált antibiotikumokról. Az érintettek az adatszolgáltatási kötelezettségnek a Nébih Ügyfélprofil Rendszerén keresztül tehetnek eleget, ahol részletes felhasználói útmutatót is találnak a folyamatról.

Az antimikrobiális-rezisztencia elleni küzdelem és a felelős gyógyszerhasználat érdekében január 28-án életbe lépett rendelkezés célja, hogy segítse az antibiotikumok felelős alkalmazását, lehetőséget teremtve az eladási és felhasználási adatok keresztellenőrzésére is.

Az antibiotikum-felhasználásra vonatkozó adatokat az élelmiszertermelő állatok esetében havonta (minden hónap 15-éig, első alkalommal március 15-ig a februári adatokat) kell benyújtaniuk az állatorvosoknak. A bejelentést a Nébih által működtetett Ügyfélprofil Rendszeren keresztül (https://upr.nebih.gov.hu/) lehet megtenni.

A gördülékeny ügyintézéshez a bejelentő rendszer használatát segítő útmutató és egy tematikus „gyakran ismételt kérdések” gyűjtemény is elérhető a hivatal tematikus oldalán: https://portal.nebih.gov.hu/allatgyogyaszati-termekek.

A nemzetközi tapasztalatok alapján az új előírások jelentősen hozzájárulnak az antimikrobiális-rezisztencia (AMR) terjedésének visszaszorításához, és ezáltal a köz- és állategészségügy védelméhez.


Friss hírek

2026. június 7, vasárnap

„Biztonságos élelmiszert mindenkinek” Élelmiszerbiztonsági Világnap 2026

Rosszul tárolt ebéd, nem megfelelően átsült hús vagy egy elmulasztott kézmosás – ennyi is elég lehet ahhoz, hogy az élelmiszer ne táplálékot, hanem veszélyt jelentsen. Erre hívja fel a figyelmet a 2026-os Élelmiszerbiztonsági Világnap. „Kockázatoktól a megoldásig – biztonságos élelmiszert mindenkinek!” a június 7-ei világnap idei mottója, melyhez kapcsolódva a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) is a megelőzés jelentőségét emeli ki szemléletformáló kampányában.

Tovább >

2026. június 6, szombat

Vasárnaptól Baranya vármegyében megszűnik a tűzgyújtási tilalom

Az utóbbi 24 óra csapadékos időjárás hatására jelentősen csökkent a tűzveszély Baranya vármegyében, ezért 2026. június 7-től visszavonják a tűzgyújtási tilalmat

Tovább >