null Korlátozták a metalaxil-M hatóanyaggal csávázott vetőmagok vetését

Korlátozták a metalaxil-M hatóanyaggal csávázott vetőmagok vetését

2021. június 29, kedd

Az Európai Bizottság 15 évvel meghosszabbította a metalaxil-M gombaölő szer hatóanyag jóváhagyását, ugyanakkor 2021. június 1-től a hatóanyaggal csávázott magok szabadföldi vetését megtiltotta.

Nem sikerült eloszlatni a metalaxil-M hatóanyaggal kezelt vetőmagvak madarak és emlősök általi fogyasztásából fakadó kockázatokat, ezért az engedélyező hatóság az alábbi növényvédő szerekkel csávázott magok vetését zárt termesztő berendezésre korlátozta:
•    Apron XL 350 FS; 
•    Maxim Quattro; 
•    Maxim XL 035 FS; 
•    Wakil XL 32,5 WG; 
•    Vibrance XL
A hatóanyagot gyártó cég vizsgálati eredményeit a környezeti kockázatok alapján – az EFSA koordinálásában – felülvizsgálják. Amennyiben megállapítást nyer, hogy a szabadföldi vetés esetén is elfogadható a kockázat, a korlátozást az Európai Bizottság feloldhatja. Ha a kockázatot nem sikerül maradéktalanul kizárni, akkor a hatóanyaggal csávázott vetőmagok továbbra sem vethetők szabadföldön. 
Az új adatok értékelése várhatóan ebben az évben befejeződik, döntés a jövő év elején várható.

Kapcsolódó jogszabály:
2020/617/EU rendelet
 

Friss hírek

2025. június 17, kedd

Elkészült az EU Riasztási és Együttműködési Hálózatának 2024-es összefoglalója

Az Európai Unió Riasztási és Együttműködési Hálózata (ACN) 2024-ben 9400-nál is több bejelentést rögzített élelmiszerbiztonsági, állat- és növényegészségügyi témákban. A legtöbb ügy a RASFF rendszeren keresztül érkezett, melyek többsége az élelmiszerbiztonságot érintette. Az ACN hálózat célja, hogy a tagállamok között biztosítsa a gyors és hatékony együttműködést, ezáltal segítve a fogyasztók biztonságát fenyegető problémák mihamarabbi kezelését.

Tovább >

2025. június 17, kedd

EU Riasztási és Együttműködési Hálózat – 2024-es évösszefoglaló

A Riasztási és Együttműködési Hálózat (ACN) 2024-es évre vonatkozó beszámolója alapján a tavalyi évben több mint 9400 bejelentést rögzítettek a tagállamok. Változatlanul a RASFF rendszer értesítéseinek száma a legmagasabb. A 2024-ben közzétett mintegy 5300 élelmiszerbiztonsági bejelentés 91%-a kötődött élelmiszerekhez. A Magyarországot is érintő 309 RASFF-ügy nagy része baromfihúshoz és abból készült termékekhez, zöldségekhez és gyümölcsökhöz, valamint gabonatermékekhez és pékárukhoz kapcsolódott. 38 esetben volt kifogás hazai gyártású termékkel szemben, a magyar hatóságok pedig kockázatos élelmiszerek kapcsán 63 ügyet indítottak. Az Európai Bizottság a tavalyi évben két új riasztási rendszerrel bővítette a hálózatot: lehetőség nyílt a kedvtelésből tartott állatokat érintő szabálytalanságok, valamint a gazdasági haszonállatok jóllétéhez kapcsolódó ügyek bejelentésére is. A kedvtelésből tartott állatok ügyében Magyarországot 2024-ben 24 ügy érintette, a haszonállatok kapcsán hazánkat érintően mindössze 1 jelzés érkezett.

Tovább >