null Korlátozták a metalaxil-M hatóanyaggal csávázott vetőmagok vetését

Korlátozták a metalaxil-M hatóanyaggal csávázott vetőmagok vetését

2021. június 29, kedd

Az Európai Bizottság 15 évvel meghosszabbította a metalaxil-M gombaölő szer hatóanyag jóváhagyását, ugyanakkor 2021. június 1-től a hatóanyaggal csávázott magok szabadföldi vetését megtiltotta.

Nem sikerült eloszlatni a metalaxil-M hatóanyaggal kezelt vetőmagvak madarak és emlősök általi fogyasztásából fakadó kockázatokat, ezért az engedélyező hatóság az alábbi növényvédő szerekkel csávázott magok vetését zárt termesztő berendezésre korlátozta:
•    Apron XL 350 FS; 
•    Maxim Quattro; 
•    Maxim XL 035 FS; 
•    Wakil XL 32,5 WG; 
•    Vibrance XL
A hatóanyagot gyártó cég vizsgálati eredményeit a környezeti kockázatok alapján – az EFSA koordinálásában – felülvizsgálják. Amennyiben megállapítást nyer, hogy a szabadföldi vetés esetén is elfogadható a kockázat, a korlátozást az Európai Bizottság feloldhatja. Ha a kockázatot nem sikerül maradéktalanul kizárni, akkor a hatóanyaggal csávázott vetőmagok továbbra sem vethetők szabadföldön. 
Az új adatok értékelése várhatóan ebben az évben befejeződik, döntés a jövő év elején várható.

Kapcsolódó jogszabály:
2020/617/EU rendelet
 

Friss hírek

2025. március 26, szerda

Újabb telepen igazolták a ragadós száj- és körömfájás jelenlétét a Nébih vizsgálatai

A Győr-Moson-Sopron vármegyei Levél településen egy tejelő szarvasmarha-állományban igazolta a ragadós száj- és körömfájás (RSzKF) betegség jelenlétét a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma. A vírusürítés csökkentése érdekében a 3000 állatot számláló gazdaság vakcinázását a vármegyei kormányhivatal szakemberei haladéktalanul megkezdték, és napokon belül elindul a telep felszámolása is. A Győri és Mosonmagyaróvári járásokban több korlátozó intézkedés is életbe lépett. A járványterjedés megelőzésében kiemelten fontos szerepe van a háztáji, fogékony állatok mielőbbi levágásának.

Tovább >

2025. március 26, szerda

Élelmiszerbiztonság húsvétkor is: elindult a tavaszi szezonális élelmiszerlánc-ellenőrzés

Az idei évben március 24. és április 18. között zajlik a tavaszi szezonális élelmiszerlánc-ellenőrzés, amelyet a húsvéti időszak élelmiszerbiztonsága érdekében Tállai András, az Agrárminisztérium élelmiszergazdaságért és agrárszakképzésért felelős államtitkára rendelt el. A húsvéti hagyományokhoz kapcsolódó, népszerű termékekre fókuszálva, a közel egy hónapig tartó ellenőrzési periódusban a szakemberek többek között sonkákat, húsvéti édességeket, kalácsot, étkezési tojásokat és borokat vizsgálnak.

Tovább >