null Kezdődik az ültetési anyagok kitermelése

Kezdődik az ültetési anyagok kitermelése

2021. október 7, csütörtök

Közeledik a faiskolai kitermelési szezon, hamarosan megjelenik a lerakatokban, árusító helyeken a gyümölcs- és szőlőoltványok és más ültetési anyagok széles választéka. A szabadgyökerű fás ültetési anyagok szaporító iskolai kitermelése a gyümölcsfajoknál október 10-e, a szőlőnél október 20-a előtt nem kezdődhet meg.

Ezeket a határnapokat a vásárlóknak is érdemes szem előtt tartani, hiszen, ha korábban találkoznak ilyen áruval, akkor már a naptár alapján is tudható a kétes minőség, a nem elégséges beérettség és gyenge biológiai érték. Az ún. gyökércsomagolt fás növényekre ugyanezek a dátumok vonatkoznak (szabad gyökérzettel termelik ki azokat is), viszont a termesztő-edényes (konténeres) növények egész évben forgalmazhatók.

Faiskolai termelőink a kitermelés előtt, még a faiskolai táblában felcímkézik a fákat, ez az időzítés fontos a fajtaazonosság biztosításához.

A címkék fontosságáról és információtartalmáról a Tájékoztató gyümölcs szaporítóanyag vásárlásához, a Befejeződött a gyümölcs szaporítóanyagok címkézése és a Mi történik a faiskolai címkézés előtt? cikkekben olvashatnak részletesen. 


Friss hírek

2026. augusztus 10, hétfő

Somogy vármegyei házisertés-állományban igazolta a Nébih az ASP jelenlétét

Egy Somogy vármegyei, mintegy 1850 házisertést számláló állományban igazolta a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma az afrikai sertéspestis (ASP) vírus jelenlétét. Az országos főállatorvos azonnal elrendelte a szükséges járványügyi intézkedéseket a betegség további terjedésének megakadályozása érdekében. A sertéstartók számára kiemelten fontos a járványvédelmi előírások szigorú betartása.

Tovább >

2026. augusztus 10, hétfő

Illegális növényvédő szerek – a Nébih a webáruházak kockázataira figyelmeztet

Egyre gyakoribbak a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatalhoz (Nébih) növényvédő szert árusító, jellemzően külföldi honlapok kapcsán érkező bejelentések. Emellett az ilyen termékeket kínáló kéretlen online reklámok mennyisége is számottevően megnövekedett az elmúlt időszakban. A Nébih összegyűjtötte az illegális növényvédő szerek kapcsán előforduló árulkodó jeleket, valamint a webáruházakból való vásárlás kockázatait.

Tovább >