null Jubileumi vándorló utcatárlatot indít a Nébih Maradék nélkül programja

Jubileumi vándorló utcatárlatot indít a Nébih Maradék nélkül programja

2026. május 18, hétfő

Vándorló utcatárlattal hívja fel a figyelmet az élelmiszerpazarlás problémájára a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) Maradék nélkül programja. A kiállítás a 10 éves Maradék nélkül jubileumi programsorozatának része. A kreatív egyben tanulságos alkotások először Abasáron, Fóton és Gödöllőn láthatóak, és a téma középpontba helyezése mellett azt is bemutatják, hogy a pazarlás csökkentéséhez sokszor már néhány tudatos döntés is elegendő lehet.

Az élelmiszerpazarlás napjaink egyik legjelentősebb fenntarthatósági kihívása. Bár a háztartási élelmiszerpazarlás mértéke Magyarországon az elmúlt években harmadával csökkent, még mindig jelentős mennyiségű élelmiszer kerül a kukába. A legutolsó adatok szerint fejenként évente átlagosan csaknem 60 kilogramm élelmiszerhulladék keletkezik a háztartásokban, amelyből több mint 21 kilogramm elkerülhető lenne tudatosabb tervezéssel és odafigyeléssel. Az évente elpazarolt élelmiszer mennyisége országos szinten elegendő lenne közel 372 ezer ember egyéves ellátására.

A Nébih 2016-ban indította el a Maradék nélkül programot azzal a céllal, hogy gyakorlati tanácsokkal, edukációs anyagokkal és szemléletformáló kampányokkal segítse a lakosságot az élelmiszerpazarlás megelőzésében. Az elmúlt évtizedben a program munkatársai mintegy 45 ezer diákkal találkoztak személyesen, emellett kilenc pályázatot hirdettek a téma kreatív feldolgozására. A jubileumi utcatárlat az ezen felhívásokra érkezett több mint 860 pályamű legkiemelkedőbb alkotásaiból válogat. A kreatív művek változatos technikával készültek, céljuk azonban közös: egyedi nézőpontból mutassák be az élelmiszerpazarlás problémáját, miközben gondolkodásra és cselekvésre ösztönzik a járókelőket.

A kiállításhoz országszerte 16 intézmény csatlakozott. Május közepétől egy hónapon át az abasári Aba Sámuel Általános Iskola, a fóti Garay János Általános Iskola, valamint a gödöllői Premontrei Iskolaközpont kerítésén tekinthetik meg az érdeklődők az alkotásokat. A vándorkiállítás az év során egy-másfél hónapos váltásokban tűnik majd fel a további helyszíneken, hogy az elgondolkodtató alkotások üzeneteivel országszerte találkozhasson a lakosság. 

Az érdeklődők kiállítások pontos helyszíneiről és időpontjairól a maradeknelkul.hu/vandolo-utcatarlat oldalon tájékozódhatnak.



Friss hírek

2026. június 17, szerda

EU-szinten növekszik az afrikai sertéspestis járványok száma házi sertések és vaddisznók esetében is

Az EFSA legfrissebb éves járványügyi jelentése szerint 2025-ben az Európai Unió egész területén nőtt az afrikai sertéspestis (ASP) járványkitöréseinek száma 2024-hez képest. A házi sertések körében 76%-os, míg a vaddisznók esetében 44%-os növekedést regisztráltak. A betegség 31 év után újra felbukkant Spanyolországban, így a fertőzött tagállamok száma 14-re emelkedett.

Tovább >

2026. június 16, kedd

Megjelent az M1 autópálya déli oldalán az afrikai sertéspestis

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma 2026. június 16-án afrikai sertéspestis (ASP) vírus jelenlétét igazolta két, az M1 autópályától délre eső területen kilőtt vaddisznóban. Az állatokat Tatabánya térségében állománygyérítés során, diagnosztikai célból ejtették el. Ezzel a vírus átlépte a mesterséges határnak számító M1 autópályát.

Tovább >