null Járjunk egy lépéssel az ASP előtt!

Járjunk egy lépéssel az ASP előtt!

2018. augusztus 29, szerda

Európa szerte egyre többeket érintő probléma az afrikai sertéspestis (ASP). A betegség további terjedésének megakadályozásához a legfontosabb a megelőzés, a járványvédelmi szabályok szigorú betartása. Többek között erről, de az ASP vírusának jellemzőiről és a betegség tüneteiről is szól egy friss, rövid videó, amely nemrég magyar nyelven is elérhetővé vált. 

Az EFSA és az Európai Bizottság rajzfilmes ismeretterjesztő videójához (African Swine Fever: how to stay one step ahead) a magyar szöveget a videó jobb alsó sarkában található fogaskerék megnyitásával és a feliratok fülre való kattintással, a magyar felirat kiválasztásával állíthatjuk be. 

Az afrikai sertéspestis a házi sertések és a vaddisznók vírusos megbetegedése, ami jellemzően halálos kimenetelű. Nincs ellene vakcina, sem gyógymód, így  komoly társadalmi-gazdasági következményekkel jár az érintett országokban. A vírus több hónapig is fennmaradhat a környezetben és az elhullott állatok testében. Fontos, hogy az emberek nem fogékonyak a betegségre, de továbbíthatják azt, például fertőzött ruhadarabokkal és eszközökkel.

Magyarországon ez idáig csak a vaddisznóknál jelent meg a betegség, de több szomszédos országban már a háztáji sertéseknél és nagyobb sertéstelepeken is pusztít a vírus.

Az ASP-ről további információk, érdekességek olvashatóak tematikus aloldalunkon: http://portal.nebih.gov.hu/hu/afrikai-sertespestis


Friss hírek

2026. január 14, szerda

Csökkentek az adminisztratív feladatok az eGN-ben

2026. január 5-én elfogadásra került a gazdálkodók adminisztratív feladatainak mérséklése érdekében módosított, 2026-os évre vonatkozó csökkentett adattartalmú Gazdálkodási Napló formanyomtatvány. A Gazdálkodási Napló a hatályos jogszabályoknak és pályázati felhívásoknak megfelelően a továbbiakban is vezethető papíralapon, illetve elektronikus úton egyaránt.

Tovább >

2026. január 13, kedd

Újabb tűzifa csalók az interneten

Ismét megjelentek a tűzifa csalók. Ezúttal egy Nagykovácsi tűzifaárus cég nevével visszaélve próbáltak a vásárlók bizalmába férkőzni. Az érintett cég minden hozzájuk forduló vevőt tájékoztatott a csalásról, és azonnal értesítette a Nemzeti Élelmiszerlánc – biztonsági Hivatalt (Nébih). Fontos, hogy senki ne rendeljen tűzifát a 06-30/3543574-es telefonszámról, valamint ne utaljon a 10402513-86767053-90881006 számlaszámra.

Tovább >