null INFORMATIKAI FEJLESZTÉSEKKEL ERŐSÍTI HALGAZDÁLKODÁSI ELLENŐRZÉSEIT A NÉBIH

INFORMATIKAI FEJLESZTÉSEKKEL ERŐSÍTI HALGAZDÁLKODÁSI ELLENŐRZÉSEIT A NÉBIH

2017. október 12, csütörtök

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) 241 millió forint vissza nem térítendő európai uniós támogatást nyert a Magyar Halgazdálkodási Operatív Program MAHOP-3.2-2016 „Az uniós ellenőrzési, vizsgálati és végrehajtási rendszer megvalósítása” című konstrukció keretében, amelyből tovább erősíti eszköztárát az illegális tevékenységet végzők kiszűréséhez. A projekt többek között elősegíti a hatósági ellenőrzéseket támogató informatikai rendszer fejlesztését, az ellenőrzésben részt vevő szakemberek képzését és a szomszédos országok társhatóságaival történő tapasztalatcserét a halgazdálkodás területén.

A 2017 áprilisában indult projekt során a halgazdálkodási tevékenységhez kapcsolódó komplex informatikai rendszer fejlesztése és tesztelése valósul meg. Az Európai Unió támogatását elnyert program lebonyolítására várhatóan 2018-ban és 2019-ben kerül sor. A tervezett informatikai fejlesztések hozzájárulnak a hatékony ellenőrzést biztosító, a kockázatok kezeléséhez szükséges minél teljesebb körű, rendszerezett adatgyűjtésekhez , míg a projekt égisze alatt megvalósuló képzések a helyszíni ellenőrzések eredményességének további növelését segítik elő.

A NÉBIH innovatív kezdeményezésének célrendszere összetett. A hatóság a kommunikáció változatos eszközeivel igyekszik felhívni a halgazdálkodásban érintettek és a halterméket vásárlók figyelmét, hogy az ismeretlen eredetű élelmiszerek – beleértve a halat és haltermékeket is – nem tekinthetők biztonságosnak. Az élelmiszerbiztonsági kockázatok mérséklése érdekében a nem nyomon követhető haltermékek felhasználása akár komoly felelősségre vonást is eredményezhet, ezen túlmenően felmerülhet annak gyanúja, hogy az ismeretlen eredetű hal illegális horgászati, halászati tevékenységből is származhat.

Magyarország természetes vízi halállománya nemzeti kincs, ezért a hal és élőhelyének megóvása közös feladatunk. A NÉBIH 2015-ben alapított Állami Halőri Szolgálata (ÁHSZ) az elmúlt időszakban számos alkalommal lépett fel a halászati, horgászati előírásokat megsértőkkel, illetve a szabálytalanul működő halforgalmazó egységekkel szemben. A szolgálat munkatársai – a hatályban lévő jogszabályok megsértése miatt – csak az idei évben több mint 1000 kg halat vontak ki a forgalomból.

A jelenleg is zajló projekt hozzájárul az ÁHSZ irányításával végrehajtott ellenőrzések hatékonyságának növeléséhez, különösen a bűncselekménynek minősülő orvhalászat és az abból származó illegális halértékesítés visszaszorításához.

Kapcsolódó anyagok:
A közlemény letölthető formában


Friss hírek

2026. június 8, hétfő

Már mobilalkalmazáson is rögzíthetik a szakértők az amerikai szőlőkabóca észleléseket

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) országos Károsító-monitoring rendszere új funkcióval bővült. Mostantól a szőlő aranyszínű sárgaság (FD) betegség terjesztésért felelős amerikai szőlőkabóca előfordulási adatai és fejlődési alakjai már Android alapú mobilalkalmazáson keresztül is bejelenthetőek. A fejlesztés révén a szakemberek a terepi észleléseket közvetlenül, azonnal rögzíthetik a rendszerben.

Tovább >

2026. június 7, vasárnap

„Biztonságos élelmiszert mindenkinek” Élelmiszerbiztonsági Világnap 2026

Rosszul tárolt ebéd, nem megfelelően átsült hús vagy egy elmulasztott kézmosás – ennyi is elég lehet ahhoz, hogy az élelmiszer ne táplálékot, hanem veszélyt jelentsen. Erre hívja fel a figyelmet a 2026-os Élelmiszerbiztonsági Világnap. „Kockázatoktól a megoldásig – biztonságos élelmiszert mindenkinek!” a június 7-ei világnap idei mottója, melyhez kapcsolódva a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) is a megelőzés jelentőségét emeli ki szemléletformáló kampányában.

Tovább >