null INFORMATIKAI FEJLESZTÉSEKKEL ERŐSÍTI HALGAZDÁLKODÁSI ELLENŐRZÉSEIT A NÉBIH

INFORMATIKAI FEJLESZTÉSEKKEL ERŐSÍTI HALGAZDÁLKODÁSI ELLENŐRZÉSEIT A NÉBIH

2017. október 12, csütörtök

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) 241 millió forint vissza nem térítendő európai uniós támogatást nyert a Magyar Halgazdálkodási Operatív Program MAHOP-3.2-2016 „Az uniós ellenőrzési, vizsgálati és végrehajtási rendszer megvalósítása” című konstrukció keretében, amelyből tovább erősíti eszköztárát az illegális tevékenységet végzők kiszűréséhez. A projekt többek között elősegíti a hatósági ellenőrzéseket támogató informatikai rendszer fejlesztését, az ellenőrzésben részt vevő szakemberek képzését és a szomszédos országok társhatóságaival történő tapasztalatcserét a halgazdálkodás területén.

A 2017 áprilisában indult projekt során a halgazdálkodási tevékenységhez kapcsolódó komplex informatikai rendszer fejlesztése és tesztelése valósul meg. Az Európai Unió támogatását elnyert program lebonyolítására várhatóan 2018-ban és 2019-ben kerül sor. A tervezett informatikai fejlesztések hozzájárulnak a hatékony ellenőrzést biztosító, a kockázatok kezeléséhez szükséges minél teljesebb körű, rendszerezett adatgyűjtésekhez , míg a projekt égisze alatt megvalósuló képzések a helyszíni ellenőrzések eredményességének további növelését segítik elő.

A NÉBIH innovatív kezdeményezésének célrendszere összetett. A hatóság a kommunikáció változatos eszközeivel igyekszik felhívni a halgazdálkodásban érintettek és a halterméket vásárlók figyelmét, hogy az ismeretlen eredetű élelmiszerek – beleértve a halat és haltermékeket is – nem tekinthetők biztonságosnak. Az élelmiszerbiztonsági kockázatok mérséklése érdekében a nem nyomon követhető haltermékek felhasználása akár komoly felelősségre vonást is eredményezhet, ezen túlmenően felmerülhet annak gyanúja, hogy az ismeretlen eredetű hal illegális horgászati, halászati tevékenységből is származhat.

Magyarország természetes vízi halállománya nemzeti kincs, ezért a hal és élőhelyének megóvása közös feladatunk. A NÉBIH 2015-ben alapított Állami Halőri Szolgálata (ÁHSZ) az elmúlt időszakban számos alkalommal lépett fel a halászati, horgászati előírásokat megsértőkkel, illetve a szabálytalanul működő halforgalmazó egységekkel szemben. A szolgálat munkatársai – a hatályban lévő jogszabályok megsértése miatt – csak az idei évben több mint 1000 kg halat vontak ki a forgalomból.

A jelenleg is zajló projekt hozzájárul az ÁHSZ irányításával végrehajtott ellenőrzések hatékonyságának növeléséhez, különösen a bűncselekménynek minősülő orvhalászat és az abból származó illegális halértékesítés visszaszorításához.

Kapcsolódó anyagok:
A közlemény letölthető formában


Friss hírek

2025. április 20, vasárnap

Új elemekkel bővült a kereskedelmi célú álltartó telepekre belépők kötelező nyilvántartása

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) felhívja a figyelmet, hogy 2025. április 20-tól Magyarország egész területén valamennyi kereskedelmi célú állattartó telepen kibővített adattartalmú látogatási naplót kell vezetni. A dokumentumban a telep területére be- és kilépő személyeket, továbbá a gépjárműforgalmat teljes körűen kell rögzíteni. A cél az állattenyésztést fenyegető állatjárványok továbbterjedésének megállítása.

Tovább >

2025. április 18, péntek

A Nébih ismét felhívja az állattartók figyelmét a saját felelősségükre a ragadós száj- és körömfájás elleni védekezésben

Magyarországon eddig öt szarvasmarha telepen azonosítottunk ragadós száj- és körömfájás vírussal fertőzött állatokat. A ragályos vírus rendkívül könnyen terjed, ha egy állattelepen nem tartják be az óvintézkedéseket! Az állategészségügyi hatóság ezért ismét nyomatékosan felhívja az állattartók figyelmét a saját felelősségükre a védekezésben! A vírus ellen csak úgy tudunk védekezni, ha az állattartók rendkívül felelősen betartják a szabályokat, az óvintézkedéseket, és nem veszik félvállról a saját állataik védelmét. Ahol fertőzött állatot találunk, ott az egész állatállományt fel kell számolni. A kontaktszabályok be nem tartása pedig más állattelepeket is veszélybe sodor.

Tovább >