null Így telt 2025 a Nébih-nél: megjelent a tavalyi évet összefoglaló kiadvány

Így telt 2025 a Nébih-nél: megjelent a tavalyi évet összefoglaló kiadvány

2026. március 16, hétfő

Megalapításának 14. évfordulója alkalmából átfogó kiadványban mutatja be a tavalyi év legmeghatározóbb élelmiszerlánc-biztonsági eseményeit és eredményeit a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih). Az összefoglaló komplex formában ismerteti a Nébih munkáját: a hatósági ellenőrzésektől és laboratóriumi vizsgálatoktól kezdve a legjelentősebb növény- és állategészségügyi feladatokon át egészen a szemléletformáló programokig. A stabil élelmiszerlánc-biztonság és az élelmiszer-minőség erősítése a jövőben is kiemelt cél.

2012. március 15-én a Nébih megalapításával hazánk meghozta azt a nemzetközi szinten is előremutató döntést, hogy az élelmiszerláncot és annak felügyeletét a maga komplexitásában, a „termőföldtől az asztalig”, kezeli. Az élelmiszerlánc-szereplőket és a fogyasztókat együttesen szolgáló rendszerben az elmúlt év is mozgalmas időszak volt, a felmerülő kihívások összehangolt reagálást igényeltek a Nébih-nél, valamint a járásokban és kormányhivataloknál dolgozó szakemberek részéről. A most megjelent évösszefoglaló hűen tükrözi az élelmiszerlánc összetettségét, mely munkához elengedhetetlen a megfelelő szakmai koordináció. 

Bár a kiadvány csak a legfontosabb eseményekre és eredményekre fókuszál, alkalmas arra, hogy átfogó képet nyújtson a magyar élelmiszerláncról. A tavalyi évben több kihívással is szembe kellett nézni az állategészségügy és a növényegészségügy területén. 50 év után újra megjelent a ragadós száj- és körömfájás és első alkalommal a kiskérődzők pestise. A madárinfluenza és az afrikai sertéspestis komoly figyelmet igényelt, miközben a veszettség járványügyi helyzete stabil maradt, bár a keleti országrészben továbbra is indokolt volt a fokozott készenlét. A növényegészségügyben erősödött a szőlő aranyszínű sárgaság betegség terjedése, ezért kiemelt állami védekezési program indult, különös tekintettel az amerikai szőlőkabóca elleni fellépésre és a korszerű felderítési módszerek alkalmazására. A szezonális élelmiszer-ellenőrzések során országszerte több mint 1.000 vizsgálatot végeztek a szakemberek, elsősorban az ünnepekhez és a szezonális fogyasztási szokásokhoz kapcsolódó termékeknél. Bár feltártak néhány higiéniai és jelölési hiányosságot, összességében kedvező tapasztalatok születtek. A Nébih csalások és hamisítások felderítésére fókuszáló központi egysége országosan több mint 300 vizsgálatot végzett, amelyek során több mint 213 tonna terméket vontak ki a forgalomból. A hivatal tudásmegosztó, szemléletformáló szerepében országos médiakampányban mutatta be a Kiváló Minőségű Élelmiszer védjegyet, ami az egyetlen nemzeti minőségrendszer. 2025-ben ünnepelte fennállásának 10. évfordulóját a Minőségvezérelt Közétkeztetés Program, mely hatékony segítség a közétkeztetés színvonalának emelésében. 

A Nébih célja, hogy az élelmiszerlánc minden szakasza biztonságosan és átláthatóan működjön. A hivatal kiemelt feladatként kezeli a veszélyes állat- és növénybetegségek megelőzését és gyors visszaszorítását, a problémás termékek mielőbbi azonosítását és kivonását a forgalomból, valamint a fogyasztók naprakész tájékoztatását és szemléletformálását. Munkáját a jövőben is ezen alapértékek mentén végzi majd „termőföldtől az asztalig”.


Friss hírek

2026. június 7, vasárnap

„Biztonságos élelmiszert mindenkinek” Élelmiszerbiztonsági Világnap 2026

Rosszul tárolt ebéd, nem megfelelően átsült hús vagy egy elmulasztott kézmosás – ennyi is elég lehet ahhoz, hogy az élelmiszer ne táplálékot, hanem veszélyt jelentsen. Erre hívja fel a figyelmet a 2026-os Élelmiszerbiztonsági Világnap. „Kockázatoktól a megoldásig – biztonságos élelmiszert mindenkinek!” a június 7-ei világnap idei mottója, melyhez kapcsolódva a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) is a megelőzés jelentőségét emeli ki szemléletformáló kampányában.

Tovább >

2026. június 6, szombat

Vasárnaptól Baranya vármegyében megszűnik a tűzgyújtási tilalom

Az utóbbi 24 óra csapadékos időjárás hatására jelentősen csökkent a tűzveszély Baranya vármegyében, ezért 2026. június 7-től visszavonják a tűzgyújtási tilalmat

Tovább >