null Így telt 2025 a Nébih-nél: megjelent a tavalyi évet összefoglaló kiadvány

Így telt 2025 a Nébih-nél: megjelent a tavalyi évet összefoglaló kiadvány

2026. március 16, hétfő

Megalapításának 14. évfordulója alkalmából átfogó kiadványban mutatja be a tavalyi év legmeghatározóbb élelmiszerlánc-biztonsági eseményeit és eredményeit a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih). Az összefoglaló komplex formában ismerteti a Nébih munkáját: a hatósági ellenőrzésektől és laboratóriumi vizsgálatoktól kezdve a legjelentősebb növény- és állategészségügyi feladatokon át egészen a szemléletformáló programokig. A stabil élelmiszerlánc-biztonság és az élelmiszer-minőség erősítése a jövőben is kiemelt cél.

2012. március 15-én a Nébih megalapításával hazánk meghozta azt a nemzetközi szinten is előremutató döntést, hogy az élelmiszerláncot és annak felügyeletét a maga komplexitásában, a „termőföldtől az asztalig”, kezeli. Az élelmiszerlánc-szereplőket és a fogyasztókat együttesen szolgáló rendszerben az elmúlt év is mozgalmas időszak volt, a felmerülő kihívások összehangolt reagálást igényeltek a Nébih-nél, valamint a járásokban és kormányhivataloknál dolgozó szakemberek részéről. A most megjelent évösszefoglaló hűen tükrözi az élelmiszerlánc összetettségét, mely munkához elengedhetetlen a megfelelő szakmai koordináció. 

Bár a kiadvány csak a legfontosabb eseményekre és eredményekre fókuszál, alkalmas arra, hogy átfogó képet nyújtson a magyar élelmiszerláncról. A tavalyi évben több kihívással is szembe kellett nézni az állategészségügy és a növényegészségügy területén. 50 év után újra megjelent a ragadós száj- és körömfájás és első alkalommal a kiskérődzők pestise. A madárinfluenza és az afrikai sertéspestis komoly figyelmet igényelt, miközben a veszettség járványügyi helyzete stabil maradt, bár a keleti országrészben továbbra is indokolt volt a fokozott készenlét. A növényegészségügyben erősödött a szőlő aranyszínű sárgaság betegség terjedése, ezért kiemelt állami védekezési program indult, különös tekintettel az amerikai szőlőkabóca elleni fellépésre és a korszerű felderítési módszerek alkalmazására. A szezonális élelmiszer-ellenőrzések során országszerte több mint 1.000 vizsgálatot végeztek a szakemberek, elsősorban az ünnepekhez és a szezonális fogyasztási szokásokhoz kapcsolódó termékeknél. Bár feltártak néhány higiéniai és jelölési hiányosságot, összességében kedvező tapasztalatok születtek. A Nébih csalások és hamisítások felderítésére fókuszáló központi egysége országosan több mint 300 vizsgálatot végzett, amelyek során több mint 213 tonna terméket vontak ki a forgalomból. A hivatal tudásmegosztó, szemléletformáló szerepében országos médiakampányban mutatta be a Kiváló Minőségű Élelmiszer védjegyet, ami az egyetlen nemzeti minőségrendszer. 2025-ben ünnepelte fennállásának 10. évfordulóját a Minőségvezérelt Közétkeztetés Program, mely hatékony segítség a közétkeztetés színvonalának emelésében. 

A Nébih célja, hogy az élelmiszerlánc minden szakasza biztonságosan és átláthatóan működjön. A hivatal kiemelt feladatként kezeli a veszélyes állat- és növénybetegségek megelőzését és gyors visszaszorítását, a problémás termékek mielőbbi azonosítását és kivonását a forgalomból, valamint a fogyasztók naprakész tájékoztatását és szemléletformálását. Munkáját a jövőben is ezen alapértékek mentén végzi majd „termőföldtől az asztalig”.


Friss hírek

2026. június 16, kedd

Június 16-tól elérhető az EK és az eGN közötti szinkronizálás

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) 2026-ban is biztosítja az Egységes Kérelem (EK) adatainak Elektronikus Gazdálkodási Naplóval (eGN) való összehangolását. A június 16-tól elérhető szinkronizálásnak köszönhetően a Magyar Államkincstár (MÁK) EK felületén megadott adatok automatikusan átkerülnek az eGN rendszerbe. A Nébih fejlesztése garantálja, hogy szinkronizálás esetén a két rendszerben nyilvántartott adatok maradéktalanul megegyeznek. A támogatási programok résztvevői számára kötelező a szinkronizálás elvégzése.

Tovább >

2026. június 13, szombat

Vasárnaptól Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében megszűnik a tűzgyújtási tilalom

Az elmúlt napon lehullott csapadék Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében mérsékelte a tűzveszélyt, ezért a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság egyetértésével 2026. június 14-től ebben a vármegyében feloldja a tűzgyújtási tilalmat. A korlátozás azonban öt vármegyében továbbra is érvényben marad.

Tovább >