null Hatékony eszköz az EKÁER az élelmiszerbiztonság területén

Hatékony eszköz az EKÁER az élelmiszerbiztonság területén

2015. március 26, csütörtök

104 szállítmánynál 1500 tonna élelmiszer ellenőrzését végezték el az Elektronikus Közúti Áruforgalom Ellenőrző Rendszer (EKÁER) indulása óta a Kormányhivatalok és a NÉBIH Kiemelt Ügyek Igazgatóságának (KÜI) szakemberei.

A KÜI 65 tétel esetében intézkedett és 14 921 kg termék azonnali megsemmisítését rendelte el. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal szervezésében megvalósult ellenőrzések során többek között mintegy 2000 kg karfiol és több mint 12 tonna citrusgyümölcs (mandarin és narancs) fogyasztókhoz való eljutását sikerült megakadályozni az elmúlt hónapokban. További 18 tételnél jelölési, vagy regisztrációs hiányosságok miatt indítottak eljárást a szakemberek.

Az eljárások kapcsán milliós nagyságrendű bírság várható.

Kapcsolódó tartalmak
Videó

Friss hírek

2025. június 17, kedd

Elkészült az EU Riasztási és Együttműködési Hálózatának 2024-es összefoglalója

Az Európai Unió Riasztási és Együttműködési Hálózata (ACN) 2024-ben 9400-nál is több bejelentést rögzített élelmiszerbiztonsági, állat- és növényegészségügyi témákban. A legtöbb ügy a RASFF rendszeren keresztül érkezett, melyek többsége az élelmiszerbiztonságot érintette. Az ACN hálózat célja, hogy a tagállamok között biztosítsa a gyors és hatékony együttműködést, ezáltal segítve a fogyasztók biztonságát fenyegető problémák mihamarabbi kezelését.

Tovább >

2025. június 17, kedd

EU Riasztási és Együttműködési Hálózat – 2024-es évösszefoglaló

A Riasztási és Együttműködési Hálózat (ACN) 2024-es évre vonatkozó beszámolója alapján a tavalyi évben több mint 9400 bejelentést rögzítettek a tagállamok. Változatlanul a RASFF rendszer értesítéseinek száma a legmagasabb. A 2024-ben közzétett mintegy 5300 élelmiszerbiztonsági bejelentés 91%-a kötődött élelmiszerekhez. A Magyarországot is érintő 309 RASFF-ügy nagy része baromfihúshoz és abból készült termékekhez, zöldségekhez és gyümölcsökhöz, valamint gabonatermékekhez és pékárukhoz kapcsolódott. 38 esetben volt kifogás hazai gyártású termékkel szemben, a magyar hatóságok pedig kockázatos élelmiszerek kapcsán 63 ügyet indítottak. Az Európai Bizottság a tavalyi évben két új riasztási rendszerrel bővítette a hálózatot: lehetőség nyílt a kedvtelésből tartott állatokat érintő szabálytalanságok, valamint a gazdasági haszonállatok jóllétéhez kapcsolódó ügyek bejelentésére is. A kedvtelésből tartott állatok ügyében Magyarországot 2024-ben 24 ügy érintette, a haszonállatok kapcsán hazánkat érintően mindössze 1 jelzés érkezett.

Tovább >