null Hamis állatgyógyszer forgalmazása miatt tett feljelentést a NÉBIH

Hamis állatgyógyszer forgalmazása miatt tett feljelentést a NÉBIH

2017. február 14, kedd

Hamis állatgyógyszer forgalmazásáról értesült a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH). A „Neostomosan koncentrátum A.U.V.” szer kutyák külső élősködők elleni kezelésére szolgál. A hamisítványok elsősorban a keleti országrészben (Békés, Hajdú-Bihar és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyékben) érhetők el, nem engedélyezett kiszerelésben, román nyelvű csomagolásban. Az ügyben a NÉBIH feljelentést tett.

A hamisításról a készítmény hazai gyártója és forgalmazója, a Ceva-Phylaxia Zrt. tájékoztatta a hatóságot. Információik alapján a keleti országrészben (Békés, Hajdú-Bihar és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyékben) a „Neostomosan koncentrátum A.U.V.” nevű állatgyógyászati készítmény hazánkban nem engedélyezett kiszerelésben (10 ampullás dobozokban) és román nyelvű csomagolásban kerül a felhasználókhoz. A termék dobozán 0204E1 gyártási szám és „2019 04” lejárati idő szerepel, ilyen azonosítókkal azonban a cég nem gyártott készítményt, ami hamisításra utal. A készítményt kutyák külső élősködők (például rüh, bolha, kullancs) elleni kezelésre használják.

Állatokban vagy állatokon alkalmazott állatgyógyszert vagy biocid terméket Magyarországon forgalomba hozni, forgalmazni, illetve felhasználni kizárólag engedélyezési eljárást követően, forgalomba hozatali engedéllyel szabad. Az engedélyezett készítmények címkéjén, vagy külső csomagolásán minden esetben szerepel a forgalomba hozatali engedély száma (pl: 3657/1/15 NÉBIH ÁTI). A nem engedélyezett állatgyógyszerek forgalmazása szigorú büntetést von maga után, míg alkalmazásukkal – azon túl, hogy a szer esetleg nem hat –a felhasználók veszélybe is sodorhatják állataik, jelen esetben kutyáik egészségét és életét.

A hamis készítmény forgalmazásának pontos helye egyelőre nem ismert. A NÉBIH az ügyben feljelentést tett a rendőrségen.

A hatóság kéri, hogy a felhasználók ellenőrizzék a meglévő készítményeiket. A NÉBIH kéri, hogy, ha valaki hamis készítményt talál, vagy annak forgalmazását tapasztalja, jelezze a hivatal zöldszámán (06-80/263-244).

Kapcsolódó anyagok:
közlemény letölthető formában
képek tömörítve



Friss hírek

2025. június 17, kedd

Elkészült az EU Riasztási és Együttműködési Hálózatának 2024-es összefoglalója

Az Európai Unió Riasztási és Együttműködési Hálózata (ACN) 2024-ben 9400-nál is több bejelentést rögzített élelmiszerbiztonsági, állat- és növényegészségügyi témákban. A legtöbb ügy a RASFF rendszeren keresztül érkezett, melyek többsége az élelmiszerbiztonságot érintette. Az ACN hálózat célja, hogy a tagállamok között biztosítsa a gyors és hatékony együttműködést, ezáltal segítve a fogyasztók biztonságát fenyegető problémák mihamarabbi kezelését.

Tovább >

2025. június 17, kedd

EU Riasztási és Együttműködési Hálózat – 2024-es évösszefoglaló

A Riasztási és Együttműködési Hálózat (ACN) 2024-es évre vonatkozó beszámolója alapján a tavalyi évben több mint 9400 bejelentést rögzítettek a tagállamok. Változatlanul a RASFF rendszer értesítéseinek száma a legmagasabb. A 2024-ben közzétett mintegy 5300 élelmiszerbiztonsági bejelentés 91%-a kötődött élelmiszerekhez. A Magyarországot is érintő 309 RASFF-ügy nagy része baromfihúshoz és abból készült termékekhez, zöldségekhez és gyümölcsökhöz, valamint gabonatermékekhez és pékárukhoz kapcsolódott. 38 esetben volt kifogás hazai gyártású termékkel szemben, a magyar hatóságok pedig kockázatos élelmiszerek kapcsán 63 ügyet indítottak. Az Európai Bizottság a tavalyi évben két új riasztási rendszerrel bővítette a hálózatot: lehetőség nyílt a kedvtelésből tartott állatokat érintő szabálytalanságok, valamint a gazdasági haszonállatok jóllétéhez kapcsolódó ügyek bejelentésére is. A kedvtelésből tartott állatok ügyében Magyarországot 2024-ben 24 ügy érintette, a haszonállatok kapcsán hazánkat érintően mindössze 1 jelzés érkezett.

Tovább >