null Gyümölcsfaiskolai szaporítások és gyümölcs törzsültetvények adatbázisainak frissítése

Gyümölcsfaiskolai szaporítások és gyümölcs törzsültetvények adatbázisainak frissítése

2021. január 20, szerda

A Nébih Mezőgazdasági Genetikai Erőforrások Igazgatósága a beérkezett faiskolai leltárjelentések, valamint a törzsültetvények szemléin felvett információk alapján frissítette a „Gyümölcsfaiskolai szaporítások” és „Gyümölcs törzsültetvények” című áttekintő táblázatokat.

A feldolgozott faiskolai szaporításokban 122 termelő vállalkozás vett részt. A faiskolai termékek túlnyomó részét az oltványok adják, nagyon sok fajta-alany kombinációval. A korábbi évekkel ellentétben most a sajátgyökerű szaporítások (bogyós fajok és mogyoró) és az újabban termesztésbe és szaporításba vont gyümölcsfajok is megtalálhatók itt.
A törzsültetvények adatbázisában szerepelnek a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ Gyümölcs- és Dísznövénytermesztési Kutatóintézet négy kutatóállomásán fenntartott Prebázis és Bázis, valamint a 27 vállalkozás által fenntartott Certifikált törzsültetvény tételek. Ezek a növényállományok szaporító alapanyagokat termelnek, amelyeket a Certifikált ültetési anyagok előállítása során használnak fel.
Az adatbázisok közzététele segítséget kíván nyújtani a gyümölcstelepítőknek és a fajták szaporítóanyagai iránt érdeklődőknek az ültetési anyagok kereséséhez, egyben a szaporítóanyag termelőknek, forgalmazóknak is, partnerkapcsolataik fejlesztéséhez.
Mindkét táblázat a 2020-as állapotot mutatja és az alábbi linken érhető el: https://portal.nebih.gov.hu/adatbazisok-noveny


Friss hírek

2026. február 9, hétfő

Folytatódik a szakmai munka a CCMAS budapesti ülésénél

2026. március 9-13. között tartja Budapesten a 45. szakmai ülését a FAO/WHO Codex Alimentarius Analitikai és Mintavételi Módszerek Szakbizottsága (CCMAS). A nemzetközi szervezet szabványrendszereinek laboratóriumi kérdéseit összefogó testület 1972 óta Magyarországon ülésezik, valamint az elnöki feladatokat is minden évben magyar szakember látja el. Az idei megbeszélések a Codex Alimentarius hivatalos weboldalán élőben követhetőek.

Tovább >

2026. február 9, hétfő

Új egységes térképen követhetőek az állatjárványok aktualitásai a Nébih portálon

Elindult az új, interaktív térképi rendszer, amely idősoros lekérdezésekkel támogatja az állatjárványügyi események időbeli nyomon követését és elemzését Magyarországon. A felhasználóbarát felület gyors áttekintést nyújt, valamint közérthető módon teszi hozzáférhetővé az adatokat a szakemberek és az érdeklődő lakosság számára.

Tovább >