null Friss és ropogós: hónapos retket termesztett a Szupermenta a szarvasi Növényfajta-kísérleti Állomáson

Friss és ropogós: hónapos retket termesztett a Szupermenta a szarvasi Növényfajta-kísérleti Állomáson

2025. június 13, péntek

A Szupermenta tavaszi terméktesztjén vizsgált retekvetőmagokat a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal szakemberei elvetették a hivatal szarvasi Növényfajta-kísérleti Állomásán. A magok fejlődését egészen a hónapos retkek betakarításáig figyelemmel kísérték. Valamennyi vetőmag a várakozások szerint fejlődött, a csomagolásuknak megfelelő terméseket hoztak, melyek folsav-, C-vitamin- és káliumtartalmának laboratóriumi vizsgálata is jó eredménnyel zárult. A rangsor a vakkóstolásos kedveltségi vizsgálatot követően vált véglegessé.

A Szupermenta tavaszi összehasonlító vizsgálatában 22 kiskerti vetésre szánt gömbölyű, piros, hónaposretek-vetőmagot vizsgáltak meg a szakemberek, melyek a laboratóriumi és a hatósági vizsgálat kritériumainak megfeleltek. A szemrevételezéskor azonban egy terméknél rovarszennyezettséget állapítottak meg a szakértők. A minőségi hiba miatt a felügyelők figyelmeztették az érintett forgalmazót és felszólították a még raktáron lévő tétel megsemmisítésére. Emellett az érintett vetőmagot a terméktesztből, így a fajtakísérletből is kizárták.

A vetőmagteszten megfelelt magokat március elején vetették el 20 cm sor- és 5 cm tőtávra. A betakarítás végéig fátyolfólia alatt növekedtek a retkek a késői fagyok, a szél általi talajnedvesség elpárolgása, valamint a rovarkártevők elleni védekezés miatt. Az esetleges károsítók megjelenésének felismerése érdekében fehér és kék rovarcsapdákat, a csigák ellen pedig sörcsapdát helyeztek ki. A növények öntözésére, a megfelelő ütemben és mennyiségen érkező csapadéknak köszönhetően, mindössze kétszer volt szükség. Szintén két alkalommal került sor horolókapás talajlazításra és egyben gyomirtásra is. 
A hónapos retkek április közepére egytől egyig meghozták a terméseiket, melyek az elvárásoknak megfelelően fejlődtek. A betakarításkor szemmel látható volt, hogy melyek a korai és a késői érésűek. Összességében a vetőmagok jól vizsgáztak, hiszen mindegyikből az ígért hónapos retek fejlődött.

A Nébih laboratóriumában a szakemberek – két késői érésű retek kivételével – megmérték a termések folsav-, C-vitamin- és káliumtartalmát. A hónapos retkek átlagosan 14,45 μg/100g folsavat, 9,4 mg/100g C-vitamint és 305,67 mg/100g káliumot tartalmaztak. Az ajánlott napi beviteli érték folsav esetében 200 μg, C-vitaminból 80 mg, káliumból pedig 2000 mg (NNGYK), tehát ebben a tekintetben a termésekben mért mennyiségek alacsonynak mondhatóak. Az FDA (U.S. Food and Drug Administration) által meghatározott 200-400 mg/100g érték alapján azonban a magas káliumtartalmú élelmiszerek közé sorolhatóak. 

A terméktesztek egyik legnépszerűbb mozzanata a kedveltségi vizsgálat, mely ez esetben sem maradhatott el. Szakértő és laikus kóstolók pontozták a terméseket és az értékelésük alapján alakult ki a végső rangsor. A dobogó legfelső fokára a Cherry Belle (Garafarm) került, második helyezést ért el az Óriás vaj (Gara Seed), a harmadik helyen pedig az Escala (Gartenland) végzett.

További információk, érdekességek, valamint a részletes vizsgálati eredmények elérhetőek a Nébih Szupermenta termékteszt oldalán: https://szupermenta.hu/retekneveles-szupermenta-modra/


Friss hírek

2026. június 17, szerda

EU-szinten növekszik az afrikai sertéspestis járványok száma házi sertések és vaddisznók esetében is

Az EFSA legfrissebb éves járványügyi jelentése szerint 2025-ben az Európai Unió egész területén nőtt az afrikai sertéspestis (ASP) járványkitöréseinek száma 2024-hez képest. A házi sertések körében 76%-os, míg a vaddisznók esetében 44%-os növekedést regisztráltak. A betegség 31 év után újra felbukkant Spanyolországban, így a fertőzött tagállamok száma 14-re emelkedett.

Tovább >

2026. június 16, kedd

Megjelent az M1 autópálya déli oldalán az afrikai sertéspestis

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma 2026. június 16-án afrikai sertéspestis (ASP) vírus jelenlétét igazolta két, az M1 autópályától délre eső területen kilőtt vaddisznóban. Az állatokat Tatabánya térségében állománygyérítés során, diagnosztikai célból ejtették el. Ezzel a vírus átlépte a mesterséges határnak számító M1 autópályát.

Tovább >