null Folytatja az internetes tűzifahirdetések ellenőrzését a Nébih

Folytatja az internetes tűzifahirdetések ellenőrzését a Nébih

2018. október 2, kedd

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) erdészeti felügyelői továbbra is folyamatosan ellenőrzik az online tűzifahirdetéseket, kiváltképp, hogy a hirdető rendelkezik-e a jogszabályban előírt EUTR technikai azonosító számmal. Az azonosító megléte garantálja ugyanis a tűzifavásárló számára, hogy az eladó a Nébih hatósági nyilvántartásában szerepel, vagyis nagy valószínűséggel jogkövető kereskedő. A hatóság egy hét alatt 34 helytelenül feladott hirdetést távolíttatott el az egyik népszerű webes hirdetési felületről.

Folyamatosan ellenőrzi az internetes tűzifahirdetések tartalmi követelményeinek betartását a Nébih. Az eddigi vizsgálatok során a szakemberek azt tapasztalták, hogy az ellenőrzött hirdetők mindössze 30%-a tüntette fel érvényes EUTR technikai azonosítóját. Egyre többen tudnak ugyanakkor a technikai azonosító szükségességéről: a szabálytalanul feladott hirdetések jelentős részénél, mintegy 60%-ánál, a hirdetők állításuk szerint rendelkeztek EUTR azonosítóval, de elmulasztották közzétenni.

Az eddigi vizsgálatok aggasztó tapasztalata, hogy a helytelenül feladott hirdetések másik részét a valótlan, kitalált azonosítót tartalmazó reklámok képezik, amelyek egyértelműen a vásárlók megtévesztésére irányulnak. A hatóság mindezek miatt legutóbb 34 helytelenül feladott hirdetést töröltetett az egyik népszerű webes hirdetési felületről.

A Nébih felhívja az érintettek figyelmét, hogy az ellenőrzések a jövőben is rendszeresen és széles körben folytatódnak, különös tekintettel a hamis EUTR technikai azonosítóval hirdető személyek leleplezésére és felelősségre vonására.

Hogyan kerülhetik el a tűzifával csalókat a vásárlók?

  • Figyeljék a hirdetésekben, hogy a hirdető az EUTR technikai azonosító számát, vagy erdőgazdálkodói kódját feltüntette-e. Az azonosító vagy kód valós meglétét a http://portal.nebih.gov.hu/eutr-kereso oldalon le is ellenőrizheti.
  • Ha szerepel ezek valamelyike, a megrendelés során jelezzék, hogy csak olyan tűzifa szállítmányt hajlandóak átvenni, amelyet a hirdető a Nébih-hez bejelentett szigorú számadású szállítójeggyel szállít, vagy ad át szállításra.
  • Mindig kérjenek számlát vagy nyugtát, továbbá a tűzifavásárlók részére kötelezően átadandó tájékoztatót, amelyből további hasznos információkat nyerhetnek.
  • A tűzifa átvételekor ellenőrizzék, hogy a szállítójegyen a feladó rovatban a hirdető megnevezése, telephelye, erdőgazdálkodói kódja, vagy EUTR technikai azonosítószáma, adószáma, valamint a szállított tűzifa fafaja és mennyisége, továbbá a szállító jármű rendszáma pontosan fel van-e tüntetve.

Amennyiben ezek az adatok időben a vásárló rendelkezésére állnak, úgy az esetleges későbbi reklamációját könnyebben, biztosabban tudja érvényesíteni. Minőségi kifogások nyilván előfordulhatnak ilyen esetekben is, de az adatainak megadását vállaló hirdető, kereskedő felé nagyobb bizalommal fordulhat.

További információt a Nébih EUTR oldalon talál.

Kapcsolódó anyagok:
A közlemény letölthető formában


Friss hírek

2025. április 20, vasárnap

Új elemekkel bővült a kereskedelmi célú álltartó telepekre belépők kötelező nyilvántartása

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) felhívja a figyelmet, hogy 2025. április 20-tól Magyarország egész területén valamennyi kereskedelmi célú állattartó telepen kibővített adattartalmú látogatási naplót kell vezetni. A dokumentumban a telep területére be- és kilépő személyeket, továbbá a gépjárműforgalmat teljes körűen kell rögzíteni. A cél az állattenyésztést fenyegető állatjárványok továbbterjedésének megállítása.

Tovább >

2025. április 18, péntek

A Nébih ismét felhívja az állattartók figyelmét a saját felelősségükre a ragadós száj- és körömfájás elleni védekezésben

Magyarországon eddig öt szarvasmarha telepen azonosítottunk ragadós száj- és körömfájás vírussal fertőzött állatokat. A ragályos vírus rendkívül könnyen terjed, ha egy állattelepen nem tartják be az óvintézkedéseket! Az állategészségügyi hatóság ezért ismét nyomatékosan felhívja az állattartók figyelmét a saját felelősségükre a védekezésben! A vírus ellen csak úgy tudunk védekezni, ha az állattartók rendkívül felelősen betartják a szabályokat, az óvintézkedéseket, és nem veszik félvállról a saját állataik védelmét. Ahol fertőzött állatot találunk, ott az egész állatállományt fel kell számolni. A kontaktszabályok be nem tartása pedig más állattelepeket is veszélybe sodor.

Tovább >