null Fokozottan ellenőrzi a tűzifa kereskedőket a NÉBIH

Fokozottan ellenőrzi a tűzifa-kereskedőket a NÉBIH

2016. szeptember 30, péntek

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) célellenőrzést indított a tűzifa-kereskedelem területén. Az elmúlt hetek vizsgálatai alapján a leggyakoribb probléma az új típusú szállítójegy hiánya, valamint annak hibás kitöltése. A hatóság felhívja a faanyag-kereskedelemben érintett vállalkozások figyelmét, hogy fatermékeknél is törvényi előírás a nyomonkövethetőség biztosítása.

Az élelmiszerekhez hasonlóan a fatermékek esetében is törvényi előírás, hogy biztosítani kell a nyomonkövethetőséget a teljes kereskedelmi láncban. Ennek egyik fontos kelléke a szállítójegy, amit a megfelelő kitöltés mellett nyilvántartásban is rögzíteni kell. A nyilvántartásokat 5 évig kell megőrizniük a kereskedőknek.

Fontos tudni, hogy a fatermék nyomonkövethetőségét nem csak szállításkor, hanem a telephelyeken való tárolás idején is biztosítani kell. Ennek hiányában az ellenőröknek azt kell vélelmezniük, hogy a fatermék illegális kitermelésből származik.

A hatóság együttműködésre törekszik a faanyag kereskedelmi lánc azon szereplőivel, akiknél az ellenőrök az új jogszabályi előírások betartása iránti igyekezetet tapasztalják. A kötelezettségek nyilvánvalóan szándékos megszegése esetén azonban – ahogy eddig, úgy a jövőben is – a hivatal a rendelkezésére álló legszigorúbb eszközöket fogja alkalmazni.

A NÉBIH szeptember elejétől indult ellenőrzéssorozata során is a fokozatosság elve mentén jár el, és a jogsértés súlyával arányos intézkedéseket hoz. Ennek megfelelően szállítójegy nélküli szállítás esetén szabálysértési eljárást kezdeményeznek a hatóság szakemberei, kisebb jogszabálysértéseknél pedig figyelmeztetésben részesítik a kereskedőket.

A tűzifa-kereskedők fokozott ellenőrzése év végéig tart. A tűzifavásárláshoz praktikus tanácsokat találhatnak a vásárlók a „Tűzifát csak okosan” című tájékoztatóban.

Erdészeti Igazgatóság

Kapcsolódó anyagok:
közlemény letölthető formában


Friss hírek

2026. június 6, szombat

Vasárnaptól Baranya vármegyében megszűnik a tűzgyújtási tilalom

Az utóbbi 24 óra csapadékos időjárás hatására jelentősen csökkent a tűzveszély Baranya vármegyében, ezért 2026. június 7-től visszavonják a tűzgyújtási tilalmat

Tovább >

2026. június 4, csütörtök

Két vármegyében megszűnik a tűzgyújtási tilalom péntektől

Az elmúlt napok csapadékos időjárása következtében egyes területeken mérséklődött a tűzveszély, ezért 2026. június 5-től Vas és Zala vármegyében a visszavonják a tűzgyújtási tilalmat. A többi vármegye esetén azonban továbbra is érvényben marad a korlátozás.

Tovább >