null Európai összefogás a méhegészségügyért

Európai összefogás a méhegészségügyért

2017. június 29, csütörtök

Több mint 120 szakember – köztük méhészek, tudósok, kutatók és döntéshozók – részvételével rendezték meg június 27-én a Towards a European Bee Partnership (Egy európai méh-együttműködés felé) elnevezésű találkozót. A kezdeményezés célja az európai szintű összefogás megteremtése a méhegészségügy fejlesztése érdekében.

Az Európai Parlament szervezésében évente megvalósuló „Méhek és Beporzás” tematikus hét részeként útjára indult tudományos és szakmai együttműködés megreformálhatja a méhek egészségi állapotának felmérési módját az Európai Unióban. Az egyeztetés fókuszában ezúttal a méhekkel kapcsolatos adatgyűjtés és -megosztás fejlesztése állt.

A találkozó részleteiről a NÉBIH Portál EFSA Focal Point aloldalán tájékozódhatnak.


Friss hírek

2025. június 17, kedd

Elkészült az EU Riasztási és Együttműködési Hálózatának 2024-es összefoglalója

Az Európai Unió Riasztási és Együttműködési Hálózata (ACN) 2024-ben 9400-nál is több bejelentést rögzített élelmiszerbiztonsági, állat- és növényegészségügyi témákban. A legtöbb ügy a RASFF rendszeren keresztül érkezett, melyek többsége az élelmiszerbiztonságot érintette. Az ACN hálózat célja, hogy a tagállamok között biztosítsa a gyors és hatékony együttműködést, ezáltal segítve a fogyasztók biztonságát fenyegető problémák mihamarabbi kezelését.

Tovább >

2025. június 17, kedd

EU Riasztási és Együttműködési Hálózat – 2024-es évösszefoglaló

A Riasztási és Együttműködési Hálózat (ACN) 2024-es évre vonatkozó beszámolója alapján a tavalyi évben több mint 9400 bejelentést rögzítettek a tagállamok. Változatlanul a RASFF rendszer értesítéseinek száma a legmagasabb. A 2024-ben közzétett mintegy 5300 élelmiszerbiztonsági bejelentés 91%-a kötődött élelmiszerekhez. A Magyarországot is érintő 309 RASFF-ügy nagy része baromfihúshoz és abból készült termékekhez, zöldségekhez és gyümölcsökhöz, valamint gabonatermékekhez és pékárukhoz kapcsolódott. 38 esetben volt kifogás hazai gyártású termékkel szemben, a magyar hatóságok pedig kockázatos élelmiszerek kapcsán 63 ügyet indítottak. Az Európai Bizottság a tavalyi évben két új riasztási rendszerrel bővítette a hálózatot: lehetőség nyílt a kedvtelésből tartott állatokat érintő szabálytalanságok, valamint a gazdasági haszonállatok jóllétéhez kapcsolódó ügyek bejelentésére is. A kedvtelésből tartott állatok ügyében Magyarországot 2024-ben 24 ügy érintette, a haszonállatok kapcsán hazánkat érintően mindössze 1 jelzés érkezett.

Tovább >