null Európai Hulladékcsökkentési Hét 2024: Fókuszban az élelmiszerpazarlás

Európai Hulladékcsökkentési Hét 2024: Fókuszban az élelmiszerpazarlás

2024. november 14, csütörtök

A Nébih Maradék nélkül programja is csatlakozik az idei Európai Hulladékcsökkentési Héthez, melynek középpontjában az élelmiszerpazarlás áll. A hivatal szakértői webináriummal, rendhagyó tanórákkal és játékkal egybekötött közösségi médiakampánnyal készülnek a tematikus hétre, hogy felhívják a figyelmet az élelmiszerpazarlás környezeti, gazdasági és társadalmi hatásaira, valamint a megelőzés fontosságára. A november 16. és 24. között zajló akció remek alkalom az országos háztartási élelmiszerhulladék-felméréshez való csatlakozásra is!

A csomagolóanyagok, a textilek és a veszélyes hulladékok után ezúttal az élelmiszerpazarlásra fókuszál az Európai Hulladékcsökkentési Hét (EWWR). A legnagyobb, a fenntartható erőforrás- és hulladékgazdálkodással kapcsolatos figyelemfelkeltő kampányokat támogató európai szintű kezdeményezés programjait november 16. és 24. között tartják. Célja, hogy a hulladékcsökkentési tudatosság növeléséért szervezett akciókon keresztül összehozza a különböző szereplőket, például a lakosságot, az oktatási intézményeket, az üzleti szereplőket, a civil szervezeteket és egyesületeket. 

Az Európai Hulladékcsökkentési Hét alapja a hulladékpiramis, éppen ezért a Nébih Maradék nélkül programjának kampánya is az élelmiszerhulladék-piramisra épül. A különböző aktivitásokkal a hivatal célja, hogy felhívja a figyelmet az élelmiszerpazarlás környezeti, gazdasági és társadalmi hatásaira, valamint a megelőzés fontosságára. 

A hivatal szakértői november 18-án „Süssünk-főzzünk maradék nélkül” webináriumra várják az érdeklődőket, akik a maradékok kreatív felhasználásához kaphatnak praktikus tippeket. A gyakorlati példákra épülő bemutató azonnal alkalmazható tudást ad, az élelmiszerbiztonsági szempontok szem előtt tartása mellett. A Maradék nélkül program közösségi média felületein (Facebookon és Instagramon) online kampány és nyereményjáték indul: az élelmiszerhulladék-piramis segítségével mutatják be az élelmiszerhulladékok kezelésének lehetséges módjait. Emellett a hivatal munkatársai az akció hetében az élelmiszerpazarlás megelőzésére és az élelmiszerbiztonsági szabályokra fókuszáló rendhagyó iskolai órákat tartanak. A foglalkozásokon játékos formában, interaktív módon vonják be a fiatalokat az élelmiszerpazarlás csökkentésének folyamatába, akik az élményszerű oktatás révén hatékonyabban sajátíthatnak el új, a mindennapokban alkalmazható szokásokat. A komplex oktatási anyag nyilvánosan elérhető, így azt a pedagógusok is felhasználhatják óráikon.

Az Európai Hulladékcsökkentési Hét kiváló alkalom arra is, hogy a téma iránt érdeklődők csatlakozzanak az országos háztartási élelmiszerhulladék-felméréshez. A hulladéknapló egy héten át tartó vezetése segít abban, hogy megismerjük saját hulladéktermelésüket, és azonosítsuk a pazarlás hatékony csökkentéséhez vezető módszereket. Érdemes belevágni: a legutóbbi felmérésben részt vevők több mint 83%-a alulbecsülte saját háztartásának pazarlását, így szinte garantált, hogy mindenki megismerhet olyan lehetőségeket, mellyel mérsékelheti saját háztartásának pazarlását, erőforrást és pénzt is megtakarítva ezzel. 

A Maradék nélkül program Európai Hulladékcsökkentési Héthez kötődő aktivitásainak elérhetőségei:


Friss hírek

2026. június 13, szombat

Vasárnaptól Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében megszűnik a tűzgyújtási tilalom

Az elmúlt napon lehullott csapadék Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében mérsékelte a tűzveszélyt, ezért a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság egyetértésével 2026. június 14-től ebben a vármegyében feloldja a tűzgyújtási tilalmat. A korlátozás azonban öt vármegyében továbbra is érvényben marad.

Tovább >

2026. június 12, péntek

Az eddigieknél is intenzívebb vaddisznóállomány-csökkentés indul az ASP megfékezésére

Az afrikai sertéspestis (ASP) házisertés-állományban történt megjelenése miatt az országos főállatorvos rendkívüli vaddisznóállomány-csökkentési intézkedéseket rendelt el a járvány további terjedésének megakadályozása és a hazai sertéságazat védelme érdekében. A beavatkozások Pest, Komárom-Esztergom és Fejér vármegyékben az M1–M3 autópályák menti 10 kilométeres sávban, valamint Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében, a Vállaj térségében elrendelt megfigyelési körzet területén, az érintett vadgazdálkodási egységekben valósulnak meg. Az intézkedések a vaddisznóállomány csökkentésére, területenként meghatározott állománysűrűségi célértékek elérésére és fenntartására, valamint a teljesítés fokozott ellenőrzésére irányulnak.

Tovább >