null Eredetigazolás nélküli tűzifát zárolt a NÉBIH

Eredetigazolás nélküli tűzifát zárolt a NÉBIH

2017. március 8, szerda

Tűzifa szállítókat ellenőriztek a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) ellenőrei a Dombóvári Rendőrkapitányság munkatársaival közösen február második felében. Az akció során többek között 25 köbméter eredetigazolás nélküli tűzifát zároltak a szakemberek.  Az ellenőrzések tapasztalatai alapján a NÉBIH ismételten felhívja a lakosság figyelmét, hogy legyenek körültekintőek tűzifa vásárlásakor!

A zároláson túl a szakemberek több esetben megakadályozták, hogy a szigorú számadású szállítójegyek használata nélkül, vizes tűzifát szállítsanak a vásárlóknak. Az ellenőrzések kapcsán figyelmeztetésre és szabálysértési feljelentésekre került sor, valamint további eljárások várhatóak.

Az ellenőrzés tapasztalatai alapján a NÉBIH felhívja a lakosság figyelmét arra, hogy elsősorban olyan helyről vásároljanak tűzifát, ahol annak eredetét szállítójeggyel igazolják, az adásvételkor átadják a tűzifa vásárlói tájékoztatót és a számlát. Ezen dokumentumok hiányában nincs lehetőség a későbbiekben esetleges panaszaik érvényesítésére. A jogszerűen működő tűzifa kereskedők árai lehet, hogy magasabbnak tűnnek, mint az illegálisan (számla és egyéb iratok nélkül) árusítók portékái, azonban a tapasztalatok azt mutatják, hogy utóbbi esetben a vásárlók végeredményben rosszabbul járnak. A jogszerűen működő tűzifa kereskedők átlátható módon határozzák meg a kiszállított tűzifa mennyiségét és annak fafaját, míg az illegálisan működő kereskedők a kiszállított mennyiséggel és a rosszabb minőségű, magasabb víztartalmú fával tévesztik meg az embereket.

Ebben az esetben is igaz a közmondás, olcsó húsnak híg a leve, azaz olcsó tűzifának sok a leve, nem fűt olyan jól, így több kell belőle és lepakolva általában kevesebb, mint amennyinek a teherautón látszik. Végeredményben tehát az olcsóbb, jogszerűtlenül értékesített fa mégis csak drágább, mint a legális forrásból származó.

Amennyiben illegális tűzifa árusítást észlel, kérjük, jelezze a NÉBIH Zöldszámán: 06-80/263-244.

Kapcsolódó anyagok:
közlemény letölthető formában



Friss hírek

2025. június 17, kedd

Elkészült az EU Riasztási és Együttműködési Hálózatának 2024-es összefoglalója

Az Európai Unió Riasztási és Együttműködési Hálózata (ACN) 2024-ben 9400-nál is több bejelentést rögzített élelmiszerbiztonsági, állat- és növényegészségügyi témákban. A legtöbb ügy a RASFF rendszeren keresztül érkezett, melyek többsége az élelmiszerbiztonságot érintette. Az ACN hálózat célja, hogy a tagállamok között biztosítsa a gyors és hatékony együttműködést, ezáltal segítve a fogyasztók biztonságát fenyegető problémák mihamarabbi kezelését.

Tovább >

2025. június 17, kedd

EU Riasztási és Együttműködési Hálózat – 2024-es évösszefoglaló

A Riasztási és Együttműködési Hálózat (ACN) 2024-es évre vonatkozó beszámolója alapján a tavalyi évben több mint 9400 bejelentést rögzítettek a tagállamok. Változatlanul a RASFF rendszer értesítéseinek száma a legmagasabb. A 2024-ben közzétett mintegy 5300 élelmiszerbiztonsági bejelentés 91%-a kötődött élelmiszerekhez. A Magyarországot is érintő 309 RASFF-ügy nagy része baromfihúshoz és abból készült termékekhez, zöldségekhez és gyümölcsökhöz, valamint gabonatermékekhez és pékárukhoz kapcsolódott. 38 esetben volt kifogás hazai gyártású termékkel szemben, a magyar hatóságok pedig kockázatos élelmiszerek kapcsán 63 ügyet indítottak. Az Európai Bizottság a tavalyi évben két új riasztási rendszerrel bővítette a hálózatot: lehetőség nyílt a kedvtelésből tartott állatokat érintő szabálytalanságok, valamint a gazdasági haszonállatok jóllétéhez kapcsolódó ügyek bejelentésére is. A kedvtelésből tartott állatok ügyében Magyarországot 2024-ben 24 ügy érintette, a haszonállatok kapcsán hazánkat érintően mindössze 1 jelzés érkezett.

Tovább >