null Elindult az Antimikrobiális Rezisztencia Világhét 2025

Elindult az Antimikrobiális Rezisztencia Világhét 2025

2025. november 18, kedd

November 18. az antibiotikum világnapja, amelyhez kapcsolódva az Állategészségügyi Világszervezet idén is meghirdette november 18–24. között a „Világ Antimikrobiális Rezisztencia Tudatossági Hetét”. Az antimikrobiális rezisztencia (AMR) napjaink egyik legsúlyosabb globális egészségügyi kihívása. A nemzetközi szakmai szervezetek antibiotikum-használatra vonatkozó tudatosságra való felhívásához kapcsolódva a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) rendszeres adatközléssel támogatja az uniós szintű védekezést az antibiotikum-rezisztencia megelőzése érdekében. Az idei kampány üzenete: „Cselekedj most: védd a jelenünket, biztosítsd a jövőnket!”

Antimikrobiális rezisztenciáról (AMR) beszélünk, amikor egy baktérium ellenállóvá válik egy olyan antimikrobiális szerrel szemben, amelyre korábban érzékeny volt. Az antibiotikumok helytelen vagy túlzott alkalmazása jelentősen hozzájárul a rezisztens kórokozók megjelenéséhez. Ennek következtében olyan fertőzések és beavatkozások is kockázatossá válhatnak, amelyek korábban rutinszerűen kezelhetők voltak nemcsak az emberek, hanem az állatok esetében is. A zoonózisos, élelmiszerekkel vagy állatokkal terjedő baktériumok rezisztenciája pedig különösen nagy közegészségügyi veszélyt jelent a fertőző betegségek kezelése esetén.

A nemzetközi szakmai szervezetek – köztük az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA), az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) és az Állategészségügyi Világszervezet (WOAH) –közös összefogással hangsúlyozzák: a felelős, tudatos antibiotikum-használat az egyetlen út a rezisztencia terjedésének lassításához. A Nébih is aktív szerepet vállal a védekezésben. Rendszeresen szolgáltat adatokat az állatgyógyászatban alkalmazott antibiotikumokról és az állatokban kimutatott rezisztenciáról az uniós szervezetek felé, támogatva az európai szintű döntéshozatalt és kockázatelemzést.

Minden évben november 18-a az antibiotikum világnapja. Ennek apropóján hirdette meg az Állategészségügyi Világszervezet (WOAH) a „Világ Antimikrobiális Rezisztencia Tudatossági Hete” elnevezésű kampányát november 18 és 24 között. A kezdeményezés a „One Health – Egy egészség” megközelítést állítja középpontba, amely az emberi, állati, növényi és környezeti egészséget egységként kezeli. Ennek jegyében ajánljuk az EFSA szemléletes ábráját, amely jól mutatja: az AMR problémája minden szektort érint, és csak közös fellépéssel kezelhető.
 


 


Friss hírek

2026. június 13, szombat

Vasárnaptól Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében megszűnik a tűzgyújtási tilalom

Az elmúlt napon lehullott csapadék Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében mérsékelte a tűzveszélyt, ezért a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság egyetértésével 2026. június 14-től ebben a vármegyében feloldja a tűzgyújtási tilalmat. A korlátozás azonban öt vármegyében továbbra is érvényben marad.

Tovább >

2026. június 12, péntek

Az eddigieknél is intenzívebb vaddisznóállomány-csökkentés indul az ASP megfékezésére

Az afrikai sertéspestis (ASP) házisertés-állományban történt megjelenése miatt az országos főállatorvos rendkívüli vaddisznóállomány-csökkentési intézkedéseket rendelt el a járvány további terjedésének megakadályozása és a hazai sertéságazat védelme érdekében. A beavatkozások Pest, Komárom-Esztergom és Fejér vármegyékben az M1–M3 autópályák menti 10 kilométeres sávban, valamint Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében, a Vállaj térségében elrendelt megfigyelési körzet területén, az érintett vadgazdálkodási egységekben valósulnak meg. Az intézkedések a vaddisznóállomány csökkentésére, területenként meghatározott állománysűrűségi célértékek elérésére és fenntartására, valamint a teljesítés fokozott ellenőrzésére irányulnak.

Tovább >