Élelmiszer-biztonsági fogalomhatározó A-D
Élelmiszer-biztonsági fogalomhatározó A-D
Forrás: https://www.efsa.europa.eu/en/glossary-taxonomy-terms
-
A
-
ADI
ADI
Az elfogadható/megengedhető napi bevitel (ADI, acceptable daily intake) azt a növényvédőszer-maradék, adalékanyag vagy szennyezőanyag, stb. mennyiséget jelenti (mg/testtömeg kilogramm/nap egységben), melyet a megállapításakor rendelkezésre álló összes tudományos és kísérleti eredmény alapján egész életünk során egészségkárosító hatás kockázata nélkül naponta elfogyaszthatunk.
ADI
The acceptable daily intake (ADI) is an estimate of the amount of a substance in food or drinking water that can be consumed over a lifetime without presenting an appreciable risk to health. It is usually expressed as milligrams of the substance per kilogram of body weight and applies to chemical substances such as food additives, pesticide residues and veterinary drugs.
-
ADME
ADME (absorption, distribution, metabolism, excretion)
Abszorpció (felszívódás), disztribúció (eloszlás), metabolizmus (átalakulás) és exkréció (kiválasztás) rövidítése; az a négy kulcsfolyamat, mely leírja, hogyan kerülnek a szervezetbe a gyógyszerek és kémiai anyagok, mi történik velük bentlétük alatt, és hogyan ürülnek ki a szervezetből.
ADME
An abbreviation for "absorption, distribution, metabolism and excretion", the four key processes which describe how drugs and chemicals get into the body, what happens to them while they are there, and how they are eliminated.
-
AI
AI (adequate intake)
A megfelelő bevitel (AI, adequate intake) egy étrendi ajánlás, amit akkor használnak, ha nincs elegendő adat az átlagos szükségletet számítani. A megfelelő bevitel az átlagos tápanyag szint, ami a tipikus egészséges populáció napi fogyasztása esetén a populáció igényeinek megfelelőnek tekinthető.
AI
The adequate intake (AI) is a dietary recommendation used when there isn't enough data to calculate an Average Requirement. An AI is the average nutrient level consumed daily by a typical healthy population which is assumed to be adequate for the population's needs.
-
Akut expozíció
Akut expozíció
Egyszeri vagy nagyon rövidtávú, általában 24 órán belüli expozíció.
acute exposure
A one-off or very short term exposure to a substance, usually less than 24 hours.
-
Akut referencia dózis (ARfD)
Akut referencia dózis (ARfD)
Az akut referencia dózis (ARfD, acute reference dose) az egy étkezés alatt vagy rövid időn (24 órán) belül elfogyasztott élelmiszerrel a szervezetbe kerülő maximális szermaradék vagy szennyezőanyag érték (mg/testtömeg kilogrammra vonatkoztatva), mely még nem veszélyezteti a fogyasztó egészségét.
-
Alacsony dózis hatások (low dose effect)
Alacsony dózis hatások (low dose effect)
Az anyag alacsony dózisainál, azaz a hagyományosan a toxikológiai vizsgálatokban alkalmazott dózisoknál alacsonyabb dózisra megjelenő hatás.
low dose effect
Effect which occurs at low doses of a substance, i.e. below those doses traditionally used for toxicological studies.
-
Állat klónozás
Állat klónozás
Az adott állatról pontos genetikai másolat készítésének technikája.
animal cloning
A technique used to make an exact genetic copy of an animal.
-
Allergén
Allergén
Normális esetben ártalmatlan anyag, például egy élelmiszer összetevője, ami (azonnali) allergiás reakciót vált ki az arra hajlamos embernél.
allergen
A normally harmless substance, such as an ingredient in a foodstuff, that causes an (immediate) allergic reaction in a susceptible person.
-
Allergenitás / allergén tulajdonság
Allergenitás / allergén tulajdonság
Abnormális immunreakció kiváltásának képessége, amely allergiás reakcióhoz vezet.
allergenicity
The ability to trigger an abnormal immune response that leads to an allergic reaction in a person.
-
Alsó becslés (lower bound estimate)
Alsó becslés (lower bound estimate)
Adott anyag expozíciójának becslési módja az analitikai adatokból úgy, hogy nullával helyettesítenek minden, kimutatási határ alatti (<LOD) mennyiséget tartalmazó mintát. Egy toxikus anyag esetén ez a legoptimistább/legjobb esetre történő expozícióbecslés (vagyis a valódi expozíció szint valószínűleg mindig az alsó becslés felett lesz).
-
Aminosav
Aminosav
A fehérjék építőkövei. Egyes aminosavakat a szervezet elő tud állítani, míg másokat az étrenddel lehet bevinni.
amino acid
The constituent block that makes up proteins. Some can be produced by the human body whereas others can be obtained only through the diet.
-
Antimikrobiális rezisztencia (AMR)
Antimikrobiális rezisztencia (AMR)
Mikrobák növekedési képessége olyan anyagok jelenlétében, melyeket kifejezetten elpusztításukra alkalmaznak; például, egyes humán fertőzések már ellenállnak az antibiotikumoknak, emiatt azok világszerte történő használata aggodalmakat kelt.
antimicrobial resistance
The ability of microbes to grow in the presence of substances specifically designed to kill them; for example, some human infections are now resistant to antibiotics, raising concerns about their widespread use.
-
Anyatej kiegészítő tápszer (follow on formula)
Anyatej kiegészítő tápszer (follow on formula)
Anyatej helyettesítő készítmény csecsemőknek, akiknél megkezdték a kiegészítő táplálást (szilárd élelmiszerek bevezetése 6 hónapos életkor környékén).
follow-on formula
Breast milk substitute aimed at infants who have commenced complementary feeding (i.e. the introduction of solid foods at or around 6 months of age). -
Aroma
Aroma
Élelmiszerhez az íz vagy illat megváltoztatása céljából hozzáadott anyag.
flavouring
Ingredient added to foodstuffs to alter their flavour or odour.
-
AR (átlagszükséglet, average requirement)
AR (átlagszükséglet, average requirement)
Az átlagos szükséglet (average requirement, AR) az a tápanyag szint az étrendben, mely egy tipikus egészséges populáció felében kielégíti a napi szükségletet.
AR
The average requirement (AR) is the level of a nutrient in the diet that meets the daily needs of half the people in a typical healthy population.
-
Ártalmas/káros hatás (adverse effect)
Ártalmas/káros hatás (adverse effect)
Egy szervezet egészségében, növekedésében, viselkedésében vagy fejlődésében bekövetkező változás, amely rontja fejlődési vagy túlélési képességét.
adverse effect
A change in the health, growth, behaviour or development of an organism that impairs its ability to develop or survive
-
Ásványi anyag (mineral)
Ásványi anyag (mineral)
Természetesen előforduló szervetlen anyag (pl. kálcium, vas) ami a normális növekedéshez, fejlődéshez és egészség fenntartásához szükséges az étrendben.
mineral
A naturally occurring inorganic element (e.g. calcium, iron) that is needed in the diet for normal growth, development and health.
-
Átadható/átvihető (transmissible)
Átadható/átvihető (transmissible)
Azonos faj különböző egyedei, valamint különböző fajok (pl. állatról emberre) közötti átadhatóság.
transmissible
Capable of being passed between individuals in the same species, as well as between different species (e.g. from animals to humans).
-
Átlagszükséglet (average requirement, AR)
Átlagszükséglet (average requirement, AR)
Az átlagos szükséglet (average requirement, AR) az a tápanyag szint az étrendben, mely egy tipikus egészséges populáció felében kielégíti a napi szükségletet.
average requirement
The level of a nutrient in the diet that meets the daily needs of half the people in a typical healthy population.
-
-
B
-
Besugárzás (irradiation)
Besugárzás (irradiation)
Élelmiszerek sugárzással (pl. röntgen) történő kezelése a potenciálisan ártalmas baktériumok elpusztítása céljából.
irradiation
Treatment of foodstuffs with radiation (e.g. X-rays) as a means of killing potentially harmful bacteria.
-
Betegségteher (burden of disease)
Betegségteher (burden of disease)
Egy betegség hatása a népességre az egészségkárosodás, halálozás kockázatában, a kezelés gazdasági ráfordításában vagy más elismert indikátorokban kifejezve.
burden of disease
How a disease affects a population in terms of ill-health, risk of death, financial cost of treatment or other recognised indicators -
Bevitel, fogyasztás (intake)
Bevitel, fogyasztás (intake)
Adott személy vagy állat étrendjével elfogyasztott anyag (pl. tápanyag vagy kémiai anyag) mennyisége.
intake
The amount of a substance (e.g. nutrient or chemical) that is ingested by a person or animal via the diet.
-
Biocid
Biocid
Egy vagy több hatóanyagból álló készítmény, ami kémiai anyagok által vagy más módon elpusztítja az ártalmas szervezeteket (pl. növénybetegségek vagy állati fertőzések kórokozóit) vagy lassítja azok tevékenységét.
biocide
A preparation of one or more active substances (see definition) designed to use chemicals or other means to kill or halt the actions of harmful organisms such as plant diseases or animal infections.
-
Biodiverzitás/biológiai sokféleség (biodiversity)
Biodiverzitás/biológiai sokféleség (biodiversity)
A biodiverzitás egy adott környezetben élő szervezetek változatosságát írja le.
biodiversity
A term used to describe the variety of living organisms existing in a specific environment.
-
Biológiai hozzáférhetőség (bioavailability)
Biológiai hozzáférhetőség (bioavailability)
A biológiai hozzáférhetőség az anyag különböző módokon (pl. étrend) történő vérbe kerülésének mértéke. Vonatkozhat vitaminokra, adalékanyagokra, növényvédő szerekre vagy gyógyszerekre.
bioavailability
A term to describe how much of a substance gets into the blood through a variety of routes, including the diet. It may refer to vitamins, additives, pesticides or medicines.
-
Biomarker
Biomarker
Olyan jellemző, amit objektíven mérnek és egy normális biológiai folyamat, egy megbetegedési folyamat, vagy egy gyógyszerre vagy terápiára adott tipikus válaszreakció indikátorának tekinthető; például vérnyomás.
biomarker
A characteristic that is objectively measured and can be viewed as an indicator of a normal biological process, a disease process, or a typical response to a drug or therapy; for example, blood pressure.
-
Bioteszt (bioassay)
Bioteszt (bioassay)
Szabványos meghatározási módja annak, hogy egy anyag (pl. vitamin, hormon, vagy termékenységnövelő) hogyan befolyásolja a szervezetet vagy annak szövetét.
bioassay
A standard way of measuring how a substance (e.g. a vitamin, hormone or fertiliser) has affected an organism or a tissue within that organism.
-
Bizonytalanság (uncertainty)
Bizonytalanság (uncertainty)
Az információ teljességének hiánya adott szituációban, pl. kockázatbecslésnél. A bizonytalanság csökkenthető további kutatások folytatásával.
uncertainty
A lack of full knowledge about a situation in, for example, risk assessment. Uncertainty can be reduced by carrying out more research.
-
Bizonytalanság elemzés
Bizonytalanság elemzés
A kockázatbecslési számítás bizonytalansági forrásainak azonosítási módszere, mértékük és irányuk becslése a számításban való felhasználáshoz.
uncertainty analysis
A method of identifying the sources of uncertainty in a risk assessment calculation and estimating their size and direction so that errors can be taken into account.
-
Biztonsági/bizonytalansági tényező (safety/uncertainty factor)
Biztonsági/bizonytalansági tényező (safety/uncertainty factor)
Adott anyagra vonatkozó, kockázatbecslők által alkalmazott faktor, amit felhasználnak azon referencia dózis megállapítására, ami biztonságosnak tekinthető, ill. amely alatt ártalmas hatás bekövetkezése nem valószínű. A biztonsági faktor értéke a toxikus hatástól, és a védendő populációtól, valamint a rendelkezésre álló toxikológiai és expozíciós adatok minőségétől függ.
safety/ uncertainty factor, also known as assessment factor
Pertaining to a substance, it is a factor used by risk assessors to derive a reference dose that is considered safe or below which an adverse effect is unlikely to occur. The value of the safety factor depends on the toxic effect, the size and type of the population to be protected and the quality of the (eco)toxicological and exposure data available.
-
Biztonsági tűréshatár (margin of safety)
Biztonsági tűréshatár (margin of safety)
Adott anyag valós, aktuális bevitele adott populációban és a szakértők által biztonságosnak tekintett, élettartamra vonatkozó becsült napi dózis közti különbség.
margin of safety
The gap between the actual intake of a substance by a given population and the estimated daily dose over a lifetime that experts consider to be safe.
-
BMD (benchmark dose)
BMD (benchmark dose)
A BMD (benchmark dose) küszöbérték az anyag azon legkisebb mennyisége, amely már egyértelmű, alacsony szintű egészségi kockázatot okoz, általában egy specifikus toxikus hatás, pl. rákkeltés 1-10%-os változásának tartományában. (pl. a vizsgált állatok 10%-ában daganatot kiváltó, legkisebb rákkeltő dózis (BMD) 95%-os valószínűséggel megadott értékének alsó szintje a BMDL10.)
BMD
The benchmark dose (BMD) is the minimum dose of a substance that produces a clear, low level health risk, usually in the range of a 1-10% change in a specific toxic effect such as cancer induction.
-
Bomlási ráta (degradation rate)
Bomlási ráta (degradation rate)
Annak leírása, hogy adott anyag (pl. egy folyó szennyeződése) milyen gyorsan bomlik le és eliminálódik a környezetből.
degradation rate
A way of describing how quickly a substance (e.g. pollution in a river) will break down and be eliminated from an environment.
-
Bomlástermék (degradation product)
Bomlástermék (degradation product)
Egy anyag lebomlása során keletkező kémiai anyag.
degradation product
Chemical that is formed when a substance breaks down or decomposes.
-
-
D
-
Dioxin
Dioxin
Perzisztens, klórtartalmú szerves szennyezőanyag, ami ipari folyamatok melléktermékeként keletkezik. Az élelmiszerláncban felhalmozódhat és súlyos közegészségügyi és környezeti kockázatot okozhat.
dioxin
Persistent, chlorine-containing organic pollutant which occurs as by-product of industrial processes. It can accumulate in the food chain and pose a serious public and environmental health risk.
-
DNS
DNS
Komplex láncszerű, az élő szervezetekben és néhány vírusban megtalálható, genetikai anyagot hordozó molekula. A DNS (dezoxiribonukleinsav) képes másolni magát és hordozza az élet létrehozásához és fenntartásához szükséges összes fehérje utasítását.
DNA
A complex chain-like molecule that carries the genetic material, present in living organisms and some viruses. DNA (deoxyribonucleic acid) is capable of copying itself and carries the instructions for all the proteins used to create and sustain life.
-
DNS szekvencia/bázissorrend
DNS szekvencia/bázissorrend
A DNS lánc egységeinek pontos sorrendje.
DNA sequence
The exact order of units in a DNA chain.
-
Dózis
Dózis
Egy adott egyedi szervezetnek, populációnak vagy ökorendszernek adott, vagy általa elfogyasztott vagy elnyelt anyag (kémiai anyag vagy tápanyag) teljes mennyisége.
dose
The total amount of a substance (e.g. a chemical or nutrient) given to, consumed or absorbed by an individual organism, population or ecosystem.
-
Dózis összeadódás (dose addition)
Dózis összeadódás (dose addition)
Hasonló toxicitású kémiai anyagok keverékével szembeni expozícióra adott válasz megállapítási folyamata. Az egyedi hatások összeadása a teljes keverék várható hatásának becslésére.
dose addition
A process to establish the response of organisms to a mixture of chemicals with similar toxicity. This involves adding up their individual effects to predict the likely impact of the overall mixture.
-
Dózis-válasz (dose response)
Dózis-válasz (dose response)
Az anyag mennyisége és az ennek a mennyiségnek kitett egyedi szervezet, populáció vagy ökorendszer válasza közti összefüggés (toxicitásban kifejezve).
dose response
The relationship between the amount of a substance to which an individual organism, population or ecosystem is exposed and the way in which it responds (e.g. in terms of toxicity).
-
DRV (dietary reference value)
DRV (dietary reference value)
Tápanyag bevitel referencia értékei (dietary reference value), ide értve a populációs referencia bevitelt (Population Reference Intake, PRI), átlagos szükségletet (Average Requirement, AR), megfelelő bevitelt (Adequate Intake, AI), alsó beviteli küszöbértéket (Lower Threshold Intake, LTI) és referencia bevitelt (Reference Intake, RI). A DRV értékeket általában az élelmiszerjelölés és étrendi útmutatók referenciaértékeinek alapjaként használják.
DRV
Dietary reference values (DRVs) are the complete set of reference values for nutrient intake comprising Population Reference Intakes (PRI), Average Requirements (AR), Adequate Intakes (AI), Lower Threshold Intakes (LTI) and Reference Intakes (RI). DRVs are typically used as a basis for reference values in food labelling and for establishing food-based dietary guidelines.
-