null Éled a természet, élednek az erdőtüzek!

Éled a természet, élednek az erdőtüzek!

2017. március 16, csütörtök

A hideg napok elvonultával egyre többen döntenek úgy, hogy szabadidejüket a természetben töltik, kertészkedéssel, kirándulással köszöntve a tavasz első napsugarait. Ezzel egy időben előkerülnek a bográcsok, grillsütők, nyársak is. Legyünk azonban fokozottan körültekintőek a szabadtéri tűz használatakor, hiszen a tavaszi erdőtűzszezon éppen a hóolvadás utáni csapadékmentes időszakra esik.

Annak ellenére, hogy az idei tél nem szűkölködött csapadékban és a korábbi évekhez képest hűvösebb volt, pár hét száraz-meleg időjárás elegendőnek bizonyult ahhoz, hogy a biomassza a természetben kiszáradjon. A fokozott tűzveszélyre való tekintettel, a földművelésügyi miniszter általános tűzgyújtási tilalmat rendelt el az ország egész területére, 2017. március 3-ától átmeneti időre. A tilalom jelenleg is érvényben van, ebben az időszakban az erdők és fásítások, valamint azok határától számított kétszáz méteren belüli külterületi ingatlanok estében tilos a tűzgyújtás, az égetés a kijelölt tűzrakó helyeken, valamint a közút- és vasút menti fásításokban.

A tilalom visszavonása után is kiemelten fontos, hogy minden esetben kellő odafigyeléssel járjunk el tábortűz meggyújtása vagy eloltásakor. Ügyelni kell rá, hogy csak kijelölt tűzrakóhelyen gyújtsunk tüzet és elegendő vízzel oltsuk azt el. A nem megfelelően eloltott kerti tűz (grillezés, bográcsozás, avarégetés után) másnap, harmadnap ugrótüzek forrásaként éledhet újra. A ház körül keletkezett növényi hulladék elégetése helyett mindenképpen javasolt inkább komposztálni, ezáltal sem szennyezzük a levegőt.

Mivel a tüzek 99 százaléka emberi mulasztás miatt keletkezik, az erdőtűz és vegetációtűz elleni legjobb védekezés az odafigyelés, a tűzgyújtási szabályok betartása. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) Firelife programjának legfőbb célkitűzése a lakosság ismereteinek bővítése, tájékoztatása a biztonságos tűzhasználatról. E szellemben jött létre a Csodák Palotája és a NÉBIH együttműködésében az az augusztus végéig látogatható tárlat, mely a körülöttünk lévő világ tudományos kihívásaira, elsősorban a természet- és környezetvédelem fő témáira fókuszál. „A tudomány körülvesz” címet viselő interaktív kiállítás egyik meghatározó témája az erdőtűz-megelőzés, mellyel játékos feladatok révén ismerkedhetnek meg a látogatók.

A kampány tavalyi évi sikerén felbuzdulva, idén márciusban 20-tól ismét egy hetes játéksorozat indul a NÉBIH közösségi oldalán, hogy az érdeklődők játékos formában sajátíthassák el az erdőtűz-megelőzéssel kapcsolatos legfontosabb ismereteket. A játék nyertese a Camponában található Csodák Palotájába nyerhet családi belépőt.

Az aktuális erdőtűz veszélyről, az égetés szabályairól, a biztonságos tűzrakás fortélyairól, valamint az elrendelt tűzgyújtási tilalomról a http://www.erdotuz.hu/ weboldalon további információk olvashatók.

Kapcsolódó anyagok:
közlemény letölthető formában


Friss hírek

2026. június 7, vasárnap

„Biztonságos élelmiszert mindenkinek” Élelmiszerbiztonsági Világnap 2026

Rosszul tárolt ebéd, nem megfelelően átsült hús vagy egy elmulasztott kézmosás – ennyi is elég lehet ahhoz, hogy az élelmiszer ne táplálékot, hanem veszélyt jelentsen. Erre hívja fel a figyelmet a 2026-os Élelmiszerbiztonsági Világnap. „Kockázatoktól a megoldásig – biztonságos élelmiszert mindenkinek!” a június 7-ei világnap idei mottója, melyhez kapcsolódva a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) is a megelőzés jelentőségét emeli ki szemléletformáló kampányában.

Tovább >

2026. június 6, szombat

Vasárnaptól Baranya vármegyében megszűnik a tűzgyújtási tilalom

Az utóbbi 24 óra csapadékos időjárás hatására jelentősen csökkent a tűzveszély Baranya vármegyében, ezért 2026. június 7-től visszavonják a tűzgyújtási tilalmat

Tovább >