null Dinnyehamisítókat leplezett le a hatóság

Dinnyehamisítókat leplezett le a hatóság

2015. augusztus 17, hétfő

Átcímkézés közben ért tetten egy vállalkozót az élelmiszerlánc-felügyeleti hatóság egy múlt heti ellenőrzés során. A Nagykálló környéki felvásárló telepen az ellenőrök érkezésekor mintegy 21 tonna román származású dinnyét csomagoltak át egy áruházlánc piros-fehér-zöld trikolórral ellátott kartonjaiba. A Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Kormányhivatal zöldség-gyümölcs ellenőrei a tételt azonnali hatállyal zárolták és megtiltották a forgalomba hozatalát.

Közérdekű bejelentés vezette a zöldség-gyümölcs ellenőröket a hamisítók nyomára. A szakemberek a Nagykálló környéki felvásárló telepen átcsomagolás közben érték tetten a vállalkozót: két kamion román származású dinnyét egy áruházlánc piros-fehér-zöld trikolórral ellátott kartonjaiba rakodták át. Az addig kiszerelt, mintegy 21 tonna görögdinnye hatósági zár alá került. A szakemberek elrendelték a tétel forgalmazási, szállítási és felhasználási tilalmát.

Az idei évben ez volt az első feltárt átcsomagolásos eset. A termék eredetének meghamisításával megszűnik a nyomonkövethetőség, mely az egyik legsúlyosabb élelmiszerlánc-biztonsági szabálysértés, ezért a zöldség-gyümölcs forgalmazó több millió forintos bírságra számíthat.

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal által koordinált kiemelt görögdinnye ellenőrzés során eddig országosan 469 forgalmazóhelyen 496 tételt ellenőriztek. 17 esetben merült fel kifogás, két tételnél volt gond a minőséggel, míg a többinél jelölési hibák akadtak, ezért – a nyomonkövethetőség hiánya miatt – az ellenőrök több mint 1 millió forint értékben szabtak ki bírságot.

Az élelmiszerlánc-felügyeleti hatóság a jövőben a görögdinnye mellett más zöldség-gyümölcs termékek esetében is folytatja a komplex ellenőrzéseket. Emellett a hatóság kéri a vásárlókat, hogy szabálytalanság észlelésekor – a mostani esethez hasonlóan – tegyenek közérdekű bejelentést, például a NÉBIH ingyenesen hívható zöld számán (06-80/263-244).

Kapcsolódó anyagok:
közlemény letölthető formában
képek tömörítve


forrás: Sz-Sz-B Megyei KH


Friss hírek

2026. április 17, péntek

Már nyolc készítmény engedélyezett drónnal történő kijuttatásra Magyarországon

Már nyolc készítmény juttatható ki pilóta nélküli légi járművel Magyarországon, miután egy újabb szer is engedélyt kapott. Az engedélyezett készítmények körének bővülése jelentős előrelépést jelent a drónos növényvédelem gyakorlati alkalmazásában. Ugyanakkor a technológia használata továbbra is szigorú feltételekhez kötött, ezért kiemelten fontos a speciális szabályok és a munkavédelmi előírások maradéktalan betartása minden felhasználó részéről.

Tovább >

2026. április 17, péntek

A Nébih széleskörű szemléletformáló programmal kapcsolódik az idei Fenntarthatósági Témahéthez

Minden év áprilisában, a Föld napjának hetén rendezik meg a Fenntarthatósági Témahetet a témakör komplex bemutatása érdekében. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) idén már tizedik alkalommal csatlakozik a kezdeményezéshez. A hivatal szakemberei a hét során mintegy 1100 diákhoz viszik el az élelmiszerpazarlás megelőzésének praktikáit, valamint ingyenesen elérhető, kulcsrakész oktatási anyagokkal és iskola program-ötlettárral segítik a pedagógusokat. Az interaktív tanórák mellett a hivatal közösségi média felületein is kiemelt szerepet kap a fenntarthatóság témája a következő napokban.

Tovább >