null Déligyümölcsöket ellenőriz a NÉBIH

Déligyümölcsöket ellenőriz a NÉBIH

2014. október 6, hétfő

Magyarországon szeptember végétől március közepéig tart a déligyümölcsök szezonja. Figyelembe véve, hogy a déligyümölcsök minősége a szezon kezdeti szakaszában nem mindig kielégítő, Dr. Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter elrendelte, hogy a hatóság kiemelten ellenőrizze e termékek minőségét. Az ellenőrzések során a hatóság elsősorban a citrusféléket (mandarin, narancs, grépfrút), az avokádót és a kereskedők polcain egyre nagyobb mennyiségben megjelenő egzotikus gyümölcsöket (mangó, ananász) vizsgálja. Az intézkedés fontosságát jelzi, hogy hazánkban az egy főre eső évi déligyümölcs-fogyasztás közel 12 kilogramm.

A miniszteri utasítás értelmében a szabvány szerinti valamennyi minőségi paramétert vizsgálni kell, tehát az ellenőrzés célja

  • a citrusféléknél: penészes, romlóhibás, esetleg fagyott gyümölcsök, nem megfelelő létartalom, az érlelés során bekövetkező etilén perzseltség,

  • az avokádónál: éretlen vagy túlérett, romlóhibás gyümölcsök,

  • a banánnál: túlérett vagy az érlelés során elkövetett hibák miatt ízetlen, zöld gyümölcsök

kiszűrése.

A nem megfelelő minőségű termékek árupiacról történő kivonásával és a helyes forgalmazói magatartás (folyamatos áruleválogatás, megfelelő tárolási körülmények és a nyomonkövethetőség biztosítása) kialakításával érhető csak el, hogy a vásárlók jó minőségű és élelmiszer-biztonsági szempontból kifogástalan termékekkel találkozzanak a boltok polcain. Az ellenőrzések eredményeiről és tapasztalatairól a NÉBIH a későbbiekben folyamatosan tájékoztatja a nyilvánosságot.

 

Növény-, Talaj- és Agrárkörnyezet-védelmi Igazgatóság


Friss hírek

2026. március 9, hétfő

Madárinfluenza miatti megfigyelési körzetet oldott fel a Nébih az Alföldön

Feloldotta a madárinfluenza miatti korlátozó intézkedéseket a Nébih egy nagyobb, összefüggő alföldi területen. Békés, Csongrád-Csanád és Bács-Kiskun vármegyében jelentősen csökkent a korlátozott terület nagysága, míg Jász-Nagykun-Szolnok vármegye a feloldást követően mentesül a korlátozó intézkedések alól. A madárinfluenza veszélye továbbra is fennáll, a járványvédelmi intézkedések betartása kiemelten fontos.

Tovább >

2026. március 9, hétfő

Nemzetközi vetőmag-mintavételi workshop: 15 országból érkeznek szakemberek Magyarországra

Gyakorlatorientált nemzetközi szakmai workshopnak ad otthont Budapest március 17-20. között a Nemzetközi Vetőmagvizsgáló Szövetség (ISTA) a Nemzeti Élelmiszerlánc – biztonsági Hivatal (Nébih), valamint az Alisca-Mag Kft. szervezésében. A négynapos szakmai program célja, hogy a 15 országból érkező, összesen 33 résztvevő számára részletes ismerteket nyújtson a vetőmag-mintavétel gyakorlatáról, valamint az ehhez kapcsolódó minőségbiztosítási követelményekről a különböző növényfajok esetében.

Tovább >