null Burgonyákat tettünk próbára a Szupermentán

Burgonyákat tettünk próbára a Szupermentán

2023. március 24, péntek

A Szupermenta csomagolt burgonya terméktesztjén már kiderült, hogy biztonságosak a kereskedelemben kapható krumplik. A Nébih szakemberei a teszt folytatásaként további vizsgálatokat végeztek. Utánajártak például, hogy hogyan változik a különböző körülmények között tárolt burgonyák cukortartalma és káros anyag mennyisége, valamint megvizsgálták azt is, hogy általánosságban van-e különbség a krumplik beltartalma között.

A Szupermenta kiegészítő vizsgálatai során többek között kiderült, hogy a „tiszteletbeli burgonya” címmel elismert édesburgonya rászolgált a nevére, hiszen a kísérlet elején mért cukortartalma bőven meghaladta a klasszikus krumpliét: az első méréskor 5,35 g/100g volt. Ez az érték negyed évvel később szobahőmérsékleten történő tárolással 5 g/100g-ra csökkent, míg hűvös helyen eltéve 6,23 g/100g-ra nőtt.
A Nébih szakembereinek vizsgálatai arra is rávilágítottak, hogy zsír-, fehérje-, cukor- és keményítőtartalmukat tekintve a hagyományos burgonyák beltartalmi értékei között nincs jelentős különbség. Míg a klasszikus krumplikat és az édesburgonyát összehasonlítva megállapítható, hogy utóbbinak nemcsak a cukor, hanem a fehérjetartalma is magasabb.

A kísérlet részletes eredményei elérhetőek a Nébih Szupermenta termékteszt oldalán: https://szupermenta.hu/ilyen-probakat-kellett-kiallniuk-a-burgonyaknak/


Friss hírek

2025. november 6, csütörtök

Új vizekre evezett a Szupermenta: horgásztavakat teszteltek

A Szupermenta programban 13 horgásztavat ellenőriztek a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) szakemberei. Az ellenőrzéseken azonnali hatósági intézkedést indokoló problémát nem tártak fel. Ugyanakkor egy horgásztó üzemeltetője nem tett eleget az adatszolgáltatási kötelezettségének, emiatt a hatóság eljárást indított az ügyben. További két horgásztó vezetőjét a halgazdálkodási terv teljesítésére szólították fel az Állami Halőri Szolgálat felügyelői. A hatósági ellenőrzés tapasztalatai és a vendéghorgász szempontú kérdőíves felmérés alapján végül két horgásztó érdemelte ki a kiválóan megfelelt minősítést.

Tovább >

2025. szeptember 25, csütörtök

Cukkiniket termesztett a Szupermenta a szarvasi Növényfajta-kísérleti Állomáson

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal szakemberei elvetették a Szupermenta nyári terméktesztjén vizsgált cukkinivetőmagokat a hivatal szarvasi Növényfajta-kísérleti Állomásán. A magok fejlődését egészen a cukkinik betakarításáig figyelemmel kísérték. Mind a 10 növény a várakozások szerint növekedett, a csomagolásukon ígért terméseket hozták. A cukkinik laboratóriumi vizsgálatokon is bizonyítottak, a kedveltségi kóstolást követően pedig kialakult a rangsor.

Tovább >